3JosA
mnich

Spiaci mních

Skalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha.

Spiaci mních patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-šarišské medzihorie a podcelku Ľubotínska pahorkatina. 

V bradlách je aj niekoľko puklinových jaskýň, ktoré sú prírodnými pamiatkami. Bol prevedený prieskum troch jaskýň s celkovou dĺžkou 98 metrov. Jedna z nich, Perunová, s dĺžkou 17 metrov, je obojstranne priechodná.  

Spiaci mních predstavuje významnú lokalitu z hľadiska geologického, botanického, zoologického, speleologického aj paleontologického. Stáva sa postupne objektom spoznávania s atraktívnou turistickou prechádzkou. Je zdrojom výdatnej podzemnej vody. V okolí bradla vyviera niekoľko prameňov. Jeden z nich je vyústený potrubím na vkusne upravené parkovisko s názvom Mníchov prameň.

Nezvyčajný a jedinečný tvar už z diaľky pripomína ležiacu postavu v dĺžke až 150 metrov. Uvedená podoba bola podľa odborníkov vytváraná postupne v dávnych dobách vo význame prírodnej svätyne. 

Začiatok trasy: Kamenica - kríž (546 m n. m.)

Koniec trasy: Spiaci mních (670 m n. m.)

Čas: 1:08 h

Vzdialenosť: 3,1 km

Stúpanie: ↗ 144m

Klesanie: ↘ 18 m

Najvyšší bod: 680 m n. m.

Najnižší bod: 546 m n. m.

 

Zdroj: www.spiacimnich.sk

Titulná foto: sk.mapy.cz

Pozri tiež:

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizzeria Biely Dom6.72 km
Reštaurácia XXL7.20 km
Troja7.22 km
Bowling u Piťa7.55 km
Motorest Javorina12.16 km
Hotel Mladosť **6.70 km
Troja7.22 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany9.23 km
Penzión - Renesance Restaurant11.09 km
Hotel Sorea Ľubovňa13.79 km