mnich

Spiaci mních

Skalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha.

Spiaci mních patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-šarišské medzihorie a podcelku Ľubotínska pahorkatina. 

Z geologického hľadiska prislúcha k šarišskému úseku bradlového pásma (bradiel jurských a kriedových vápencov). V bradlách je aj niekoľko puklinových jaskýň, ktoré sú prírodnými pamiatkami. Bol prevedený prieskum troch jaskýň s celkovou dĺžkou 98 metrov.  Jedna z nich, Perunová,  s dĺžkou 17 metrov je obojstranne priechodná.  

Spiaci mních  predstavuje významnú lokalitu z hľadiska geologického, botanického, zoologického, speleologického aj paleontologického. Stáva sa postupne objektom spoznávania s atraktívnou turistickou prechádzkou. Je zdrojom výdatnej podzemnej vody a v okolí bradla vyviera niekoľko prameňov. Jeden z nich je vyústený potrubím na vkusne upravené parkovisko s názvom Mníchov prameň. Nezvyčajný a jedinečný  tvar už z diaľky pripomína ležiacu postavu v dĺžke až 150 metrov. Uvedená podoba  - podľa odborníkov - bola  vytváraná  postupne v  dávnych dobách vo význame prírodnej svätyne. 

Viac informácií: http://www.spiacimnich.sk/

Pozri tiež:

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Postavili ho v roku 1248. Zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Camp ZLATÉ KOPYTO15.54 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy28.51 km
Camp ZLATÉ KOPYTO15.54 km
Horský hotel Javorná15.74 km
Hotel Bellevue Bardejov23.28 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy28.51 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy28.51 km