strazky exterier

Spišská Belá

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky patrí medzi skvosty renesančnej architektúry na Slovensku. Kaštieľ bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Čaro kaštieľa znásobuje anglický park z 19. storočia. Okrem vzácnej historickej knižnice sa v kaštieli nachádzajú obrazy známeho maliara Ladislava Mednyánszkeho.

 Kaštieľ Strážky. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Kaštieľ Strážky. Zdroj fo...

Múzeum J. M. Petzvala

Ide o jedinečnú expozíciu, ktorá zachytáva vývoj fotografickej a kinematografickej techniky na pozadí života slávneho rodáka profesora Jozefa Maximiliána Petzvala. Zbierka pozostáva z viac ako 600 exponátov fotografickej optiky a dokumentácie Petzvalových objavov, ku ktorým patrí aj vynález objektívu.

 Múzeum J. M. Petzvala. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Múzeum J. M. Petzvala. Zdroj...

Historické centrum so zvonicou

V mestskej pamiatkovej zóne podtatranského mestečka Spišská Belá sa nachádza mnoho historických objektov a kultúrnych pamiatok: rímskokatolícky Kostol sv. Antona Pustovníka z 13. storočia, evanjelický kostol augsburského vyznania z 18. storočia, mestská radnica a renesančná zvonica zo 16. storočia, mariánsky stĺp z roku 1729 či staré nemecké meštianske domy.

 Historické centrum so zvonicou. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Historické centrum so zvonic...

Bike park Spišská Belá

Mesto Spišská Belá pozýva všetkých fanúšikov cyklistiky na nový pumptrack v rámci nového Bike parku v Spišskej Belej pri Belianskom rybníku. Jeho výstavbu realizovalo mesto prostredníctvom Mestského podniku Spišská Belá s. r. o. a za pomoci nezamestnaných z verejnoprospešných služieb mesta a tiež dobrovoľníkov. Autorom tohto pumptracku (i celého bike parku) je známy staviteľ pumptrackov na Slovensku Roman Kaločay. Zásluhu na tom, že tento pumptrack vôbec vznikol, má aj Martin Siska (zo Spišskej Belej).

 Bike park Spišská Belá. Zdroj foto: Jano Štovka, www.spiskabela.sk
Bike park Spišská Belá. Zd...

Nielen samotná Spišská Belá, ale aj jej okolie ponúka zaujímavosti, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať:

Belianska cyklotrasa

Belianska cyklotrasa v dĺžke 9 km spája Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu. Trasa sa začína pri Belianskom rybníku (za mestom Spišská Belá) a pozdĺž cesty č. I/67 vedie až na začiatok Tatranskej Kotliny (k zastávke Čarda).

 Belianska cyklotrasa. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Belianska cyklotrasa. Zdroj f...

Belianska jaskyňa

Príďte si vychutnať klenot Slovenska, Beliansku jaskyňu, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Tatrách. Jaskyňa ukrýva ohromujúce prírodné kvapľové úkazy s dĺžkou až 50 metrov či nádherné vyzdobené sintrové vodopády.

 Belianska jaskyňa. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Belianska jaskyňa. Zdroj fot...

Belianske lúky

Národná prírodná rezervácia Belianske lúky je známa nielen svojráznymi biotopmi, flórou a faunou, ale aj vďaka tomu, že ide o najväčšie zachované slatinné rašelinisko na Slovensku. Bližšie spoznanie krás tejto lokality umožňuje turisticko-náučný chodník. Náučný chodník začína pri cyklotrase medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou, preto je zaujímavým spestrením aj pre užívateľov tejto cyklotrasy. Vyznačený okruh s dĺžkou 800 metrov lemuje sedem informačných panelov. V jeho závere sa nachádza drevený nadzemný chodník v dĺžke 250 m.

 Belianske lúky. Zdroj foto: www.spiskabela.sk
Belianske lúky. Zdroj foto:...

Historické centrum Podolínec

Niektorí ho volajú Atény nad Popradom. V tomto meste na vás čaká mestská pamiatková rezervácia s historickým námestím, farský kostol so stredovekými maľbami, mestské hradby i vzácny piaristický kláštor s kostolom.

 Historické centrum Podolínec. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Historické centrum Podolíne...

 

POZRI TIEŽ:

Kežmarok

Kežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...

Ždiar

Navštívte čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turstiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a do...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka7.13 km
Hotel Kontakt12.60 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy14.97 km
Hotel Hubert **** Vital Resort20.85 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka22.39 km
CROCUS Kežmarské Žľaby11.51 km
Hotel Kontakt12.60 km
Grandhotel Praha13.77 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy14.97 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy14.97 km