3-dsc_2446-081020_1418

Tichá dolina

Národná prírodná rezervácia Tichá dolina sa môže pýšiť hneď niekoľkými prvenstvami: je to jedna z najvýchodnejšie položených dolín Západných Tatier a patrí jej prvenstvo aj vzhľadom na jej 17 kilometrovú dĺžku. Tichú dolinu obklopujú končiare Liptovských Tatier a Liptovské Kopy.

Náročnosť: MEDIUM

Dĺžka: 12,4 km

Čas: 1:04 h

Prevýšenie: ⇗ 420 m n. m. ⇘ 58 m n. m.

Začiatok: Podbanské 930 m n. m.

Koniec: Cyklistický Rázcestník Vysoké Tatry 220 m n. m.

Povrch: Asfalt, Šotolina

Typ bicykla: Horský

Fotopoint: Cyklistický Rázcestník Vysoké Tatry (Stop koniec trasy)

Popis trasy pre cyklistov: Nádherné scenérie si môžete užiť aj na bicykli, stačí ak budete z Podbanského sledovať zelené cyklistické značenie. 

MAPA CYKLOVÝLETU

 Zdroj: Milan Černek
Zdroj: Milan Černek

Názov doliny vyznieva často paradoxne, pretože do povedomia verejnosti sa Tichá dolina dostala predovšetkým v súvislosti s veternou kalamitou v roku 2004. Lesy na tomto území sú však zničené aj lavínami, kôrovcami či dokonca ohňom.

Samotná Tichá dolina sa skladá z viacerých bočných dolín. Najvýznamnejšou je Tomanovská dolina, ktorú zdobí vodopád. Koniec Tichej doliny ponúka na obdiv Červené vrchy rozprestierajúce sa v Tomanovského sedle. O krásu Červených vrchov sa starajú predovšetkým útvary vysokohorského krasu, ako napr. Ľadová priepasť, vrch Kresanica či dokonca najvyššie položená jaskyňa na Slovensku – Zadný úplaz.

Východiskom túr do Tichej doliny je turistická osada Podbanské (940 m n. m.), ležiaca na pravom brehu rieky Belá. Dolinou vedie značkovaná lesná cesta. Návštevníci v doline sa určite nestratia: z Tichej doliny vedie precízne označený turistický chodník, ktorý ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu turistovi. Ďalšia značka na turistickej trase zavedie návštevníkov na Kasprový vrch, do Hladkého sedla či do Ľaliového sedla.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Horský Hotel Popradské pleso *12.68 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*12.68 km
Hotel SOLISKO****12.96 km
Hotel Toliar***13.15 km
Hotel PATRIA****13.15 km
Penzión Nebeski5.14 km
Solisko Cottage10.52 km
Chata pod Soliskom10.52 km
Chata pod Rysmi12.65 km
Horský Hotel Popradské pleso *12.68 km