Uzovský Šalgov - Sekvojovec mamutí

Uzovský Šalgov - Sekvojovec mamutí

Sekvojovec mamutí

V regióne Šariš sa nachádza mnoho zaujímavým miest na výlet. Jedinečným zážitkom je vidieť Sekvojovec mamutí v obci Uzovský Šalgov (okr. Sabinov), ktorého vek sa odhaduje na 130 rokov.

V 19. storočí sa majiteľmi obce Uzovský Šalgov stávajú Péchyovci, ktorí postavili neskoroklasicistický kaštieľ. Pri jeho stavbe boli využité staršie základy, asi pôvodného panského sídla. Kaštieľ bol postavený na vŕšku nad kostolom, na pozemku, ktorému sa hovorí Panská lúka. Tu Péchyovci vysadili park, po ktorom zostali ešte niektoré stromy, napr. borovica, buk lesný, niekoľko líp, no najznámejším exemplárom parku je chránený Sekvojovec mamutí. Unikátny strom je vzácny ihličnan, ktorý je pre svoj ojedinelý výskyt od roku 1989 vyhlásený za chránený strom.

Mohutný strom rastie v strede záhrady a jeho vek sa odhaduje približne na 130 rokov. Do blízkosti kaštieľa, ktorý v minulosti dali postaviť tamojší šľachtici, sa dostal pri výsadbe parku. Ihličnan vyrástol do výšky viac ako 20 metrov a asi pol metra nad zemou má obvod kmeňa vo výške 1,3 m je  437 centimetrov. Jeho kmeň je mohutný a priamy, vzrast považujú za veľmi súmerný, pričom priemer koruny dosahuje asi 14 metrov.
Podľa odbornej literatúry tento druh stromu pôvodne pochádza z Kalifornie a do Európy sa dostal ako okrasná parková drevina. Údajne môžu niektoré jedince v krajine svojho pôvodu vyrásť až do výšky 80 metrov a obvod kmeňa majú viac ako 30 metrov. 


Zdroj: www.regionsaris.sk
obec Uzovský Šalgov

Uzovský Šalgov - Sekvojovec mamutí

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Nezábudka1.98 km
Marhaba – reštaurácia a pizzéria2.17 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček2.40 km
Penzión u Pepina2.56 km
Hotel Ondava****3.35 km
Internát Teslák1.80 km
Penzión Nezábudka1.98 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček2.40 km
Penzión u Pepina2.56 km
Hotel Ondava****3.35 km