Veľké Hincovo pleso1

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie pleso s rozlohou 20,08 ha na slovenskej strane Vysokých Tatier nesie názov Veľké Hincovo pleso. Pre tatranských turistov nie je žiadnou neznámou, a preto nemá núdzu o početnú návštevnosť. Leží pod majestátnym Kôprovským štítom v závere Mengusovskej doline v nadmorskej výške 1 945 m n. m.

Veľké Hincovo pleso je ľadovcového pôvodu a je tak dôkazom zaľadnenia Tatier v starších štvrtohorách. Pleso je 740 metrov dlhé a 370 metrov široké. Jeho hĺbka dosahuje až úctyhodných 53 metrov a pritom nemá žiadny povrchový prítok. Z plesa odteká Hincov potok, na ktorom sa v blízkosti plesa nachádzajú drobné jazierka tzv. Hincové oká.

Zaujímavosťou Veľkého Hincovho plesa je, že má priezračne modrú farbu. Krásne sfarbenie a krištáľovo čistá voda vám umožní dovidieť až do hĺbky 12 metrov, čo nie je možné pozorovať pri žiadnom inom jazere na Slovensku. Okrem toho vás očarí aj okolitá, nezameniteľná panoráma, ktorej dominujú strmé skalné masívy, nádherná príroda či svieži vysokohorský vzduch.

Veľké Hincovo pleso2

Túra k Veľkému Hincovmu plesu je stredne náročná. Trasa vedúca na k plesu má dĺžku zhruba 8,5 kilometra a jej absolvovanie vám zaberie pol dňa. Značený turistický chodník začína pri Štrbskom Plese. Cestou máte možnosť zastaviť sa pri Popradskom plese, či pri symbolickom cintoríne obetí Vysokých Tatier. Možnosť oddychu a občerstvenia sa vám naskytne v Chate pri Popradskom plese.

 

Zdroj: kamnavylet.sk/velke-hincovo-pleso

Zdroj titulná foto: Michal Klajban

 

Pozri tiež:

Popradské pleso

Popradské pleso je ikonickou lokalitou každej turistiky vo Vysokých Tatrách. Je to miesto, ktoré by žiadny návštevník Tatier nemal vynechať.

Mengusovská dolina

Národná prírodná rezervácia Mengusovská dolina, ktorou preteká riečka Poprad, ponúka hneď niekoľko turistických možností. V hornej časti to sú Hlincová kotlina a kotlina

Štrbské pleso (Vysoké Tatry)

Štrbské pleso (1 346 m n. m.) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Počas celého roka očarí nádhernou scenériou s pohľadom na štíty Vysokých Tatier. V lete patrí k obľúbeným aktivitám

Kôprovský štít (Vysoké Tatry)

Kôprovský štít (2367 m) je výrazný vrchol, prvý v krivánskej rázsoche, ktorá vychádza z Čubriny. Na vrchol vedie turistický chodník z Vyšného Kôprovského sedla. Zo štítu je

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Horský Hotel Popradské pleso *3.09 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*3.09 km
Hotel SOLISKO****6.59 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras *****6.69 km
Hotel Crocus****6.69 km
Chata pod Rysmi2.01 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*3.09 km
Horský Hotel Popradské pleso *3.09 km
Chata pod Soliskom4.13 km
Solisko Cottage4.13 km