Veterný vrch
Veterný vrch

Veterný vrch

Severný Spiš sa pýši aj Spišskou Magurou, ktorej severnú časť tvorí aj najvyšší vrch nazývaný Veterný vrch (1 112 m n. m.).

Jeho názov vznikol podľa toho, že je vystavený permanentnému vetru. Vďaka odlesnenému priestoru na vrchu sa môžete rozpozerať na všetky strany a obdivovať výhľad na zvyšok spomínanej Spišskej Magury, ale aj Tatry, Pieniny, Beskydy, Ľubovniansku vrchovinu, Levočské vrchy, Čergov a iné slovenské a poľské pohoria. Krásna okolitá príroda umocňuje jedinečnosť výstupu na Veterný vrch. Na jeho vrchole vás čaká umelecké dielo miestnych majstrov, tzv. medvedia lavička.

Oddýchnuť si môžete v prítomnosti medveďa držiaceho slovenskú vlajku. Neďaleko lavičky sa nachádza aj smerová ružica určená pre lepšiu informovanosť návštevníkov, ktorá poukazuje na najznámejšie vrcholy a pohoria viditeľné z Veterného vrchu. Jej súčasťou je aj skrinka, obsahujúca vrcholovú knihu. V nej môžu zveduchtiví turisti nájsť množstvo informácií o Spišskej Magure a Veternom vrchu, a tiež ortofotomapu pre porovnanie okolia v súčasnosti i v minulosti. Nájdete tam aj základné informácie o vrcholoch uvedených na antikorovom smerovníku, turistickú mapu i cyklomapu. Do pozornosti dávame aj rôzne značené a neznačené zaujímavosti v okolí.  Voľné strany v knihe sú pripravené pre tých, ktorí chcú vyjadriť svoje dojmy i zážitky súvisiace s výstupom na vrch.

Na Veterný vrch sa dostanete tromi značkovanými turistickými trasami, a to z obcí Vyšné Ružbachy, Veľký Lipník alebo Stráňany po nasledujúcich značkách: červená trasa (0905) - Nižné Ružbachy – Lesnica (31 km), zelená trasa (5713) - Pod Zbojníckym stolom – Stráňany (10,3 km), žltá miestna, nazývaná aj „hrebeňová“ trasa - Veterný vrch – na Poľane. 

Informácie pre cyklistov

Lokalita: Veterný vrch, Spišská Magura

Náročnosť: Hard

Dĺžka: 10,7 km

Čas: 1:15 h

Prevýšenie: ⇗ 577 m n. m. ⇘ 49 m n. m.

Začiatok: Veľký Lipník 567  m n. m.

Koniec: Veterný vrch 1 111 m n. m.

Povrch: Lesná cesta

Typ bicykla: Horský

veterny vrch

POZRI TIEŽ:

Repisko (Spišská Magura)

Najvyšším vrchom pohoria Spišská Magura je Repisko 1 259 mn. m. Nachádza sa približne 4 km severozápadne od obce Ždiar, zasahujúci do katasrálneho úze...

Spišská Magura

Spišská Magura je rozložité flyšové pohorie Vonkajších Západných Karpát. Výška jej vyše 30 km dlhého hrebeňa sa pohybuje okolo 1 000 m n. m. a najvyšší vrch Repisko dosahuje výšku 1 259 m n. m.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Goralský dvor - Haligovce5.24 km
Kúpele Červený Kláštor8.74 km
Chata PIENINY***9.35 km
Nestville Taberna9.76 km
Penzión Pltník9.77 km
Goralský dvor - Haligovce5.24 km
Kúpele Červený Kláštor8.74 km
Privát Sokolica9.04 km
Penzión Litmanová9.13 km
Chata PIENINY***9.35 km