Vihorlat

Vihorlat

Vihorlat (1 076 m n. m.) je najvyšším vrchom Vihorlatských vrchov. Názov mu pravdepodobne dali miestni obyvatelia a je zrejme odvodený od slova vyhorľať, čo znamená vyhoreniská, vypáleniská.

V prípade vhodných poveternostných podmienok je z neho možno pozorovať i vzdialené vrcholy Nízkych a Vysokých Tatier na západe či Gutínskych vrchov na severozápade Rumunska. Vihorlat leží na území vojenského obvodu Valaškovce. Vstup verejnosti na tieto miesta je možný bez nutnosti povolenia, treba tam však rátať s niekoľkými obmedzeniami (https://mosr.sk/harmonogram-vojenskych-cviceni-na-uzemi-vojenskych-obvodov/).

Vihorlat je nádherné sopečné pohorie, ktorého geografická poloha a osobitný geologický vývoj majú na svedomí okrem iného vznik jazera Morské oko, Sninského kameňa či unikátnych vrchoviskových rašelinísk. Je najvýchodnejšou vyhasnutou sopkou na Slovensku. Pri pohľade z diaľky ho možno veľmi dobre rozpoznať podľa akoby zrezaného vrcholu.

vihorlat

Na Vihorlat vedie viacero trás. Výstup je veľmi náročný, najmä v zimných podmienkach. Túru odporúčame absolvovať na snežniciach. Zo Zemplinských Hámrov sa na vrch dostanete po žltej a červenej turistickej trase. 

Zahrejte sa zážitkami cestou na Vihorlat

Náročnosť: HARD/EXTREME

Začiatok trasy: Zemplínske Hámre - Kameňolom (428 m n. m.)

Koniec trasy: Vihorlat (1071 m n. m.)

Čas: 4:30 h

Vzdialenosť: 10,7 km

Stúpanie: ↗ 865 m

Klesanie: ↘ 228 m

Najvyšší bod: 428 m n. m.

Najnižší bod: 1071 m n. m.

MAPA

SVS-2023---zima---PROPAGACIA---cmyk-turistka---PROMO-sutaz-1200x900px

Viete, čo spája Vihorlat s Valaškovským mostom v meste Humenné, ktorý je príbuzným Eiffelovej veže?

Vihorlat leží na území vojenského obvodu (VO) Valaškovce. Pôvodne to však bola obec, z ktorej boli ľudia práve z dôvodu vybudovania tohto VO vysťahovaní v roku 1937. Časť obyvateľov bola presídlená do Humenného, konkrétne do časti Za vodou, ktorú tamojší obyvatelia doteraz nazývajú Valaškovce. A práve túto lokalitu s ostatkom mesta kedysi spájal len Valaškovský most, ktorý má za sebou  vyše 100-ročnú históriu.

vihorlat kamen

Zdroj: OOCR Horný Zemplín

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Armales ***10.46 km
Hotel Bystrá Snina10.66 km
Di Stefano10.85 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen10.87 km
Penzión Adria10.91 km
Penzión Luki7.10 km
Hotel Armales ***10.46 km
Turistická ubytovňa pri SOŠ Snina10.50 km
Hotel Bystrá Snina10.66 km
Autocamping - stanový tábor Snina10.76 km