Vladiča s vodopádmi i múzeom

Vladiča s vodopádmi i múzeom

Prihraničná obec Vladiča v Stropkovskom okrese, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí (Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča, Suchá) sa vďaka okolitej prírode a pokojnému prostrediu teší stále väčšiemu záujmu turistov. Nachádza sa v náručí kopcov, ktoré v sebe skrývajú nádherné zákutia.

V miestnej časti Driečna sa nachádza začiatok medzinárodnej cyklotrasy, ktorá vedie až do poľskej Pulawy. Je dlhá 203 kilometrov (53 km - Slovensko, 150 km - Poľsko). Pozrieť si tam môžete aj dedinské múzeum, ktoré vás prevedie od kolísky až po hrob. Vďaka zachránenej časti interiéru 200-ročného chrámu sv. Vasiľa Veľkého sa ocitnete na jednom mieste v kostole či kancelárii minulého režimu. Obdivovať môžete aj historickú hasičskú techniku či vojnovú výstroj. Asi polhodinu od múzea sa nachádza Vladičský vodopád, pri ktorom sa v čase dostatočnej vlahy budete cítiť ako v raji. Z Driečnej sa tiež dostanete na horu Pastovňa (678 m. n .m.).

 Autor: OOCR Horný Zemplín Horný Šariš
Autor: OOCR Horný Zemplín H...

Ak chcete zažiť tajomné Karpaty na vlastnej koži, treba zájsť do časti Suchá. Už dlhé roky sa tam s láskou starajú o huculov, ktoré vás prevedú touto nádhernou krajinou. Jazdu si treba objednať vopred na tomto odkaze.

V tejto obci, konkrétne v časti Vyšná Vladiča, nechýba ani turistické informačné centrum, ktoré síce nie je otvorené non-stop, ale poskytnú vám v ňom okrem ubytovania i cenné informácie. V tamojšom altánku si môžete oddýchnuť i pripraviť niečo pod zub. V letných mesiacoch sa zas môžete osviežiť vo vodnej nádrži Hučok s dvojmetrovou hĺbkou a dĺžkou približne 30 metrov.

Z Vladiče sa dostanete peši až do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste. Trasa je rozdelená do troch častí. Prvá vedie z Vadiče na Mostkov, odkiaľ sú nádherné výhľady na okolie. Druhá časť pokračuje na Sedlo pod Beskydom, kde sa odbáča do Čeremchy. Trasa je dlhá približne 12 kilometrov a trvá vyše tri hodiny. Viac informácií nájdete a na tomto odkaze.

V roku 2020, kedy si obec pripomínala 680 rokov od prvej písomnej zmienky, obnovili v Nižnej Vladiči Nistorovu studňu, ktorá slúži miestnym i pocestným na občerstvenie. Práve pri nej sa dozviete aj o Vladičskom raji, ktorý predstavuje vyše 100 kilometrov peších, cyklistických i konských trás v okolí tejto malebnej dedinky. Viac sa dočítate na tomto odkaze.

 Autor: OOCR Horný Zemplín Horný Šariš
Autor: OOCR Horný Zemplín H...

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Miroľa

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli bol postavený na dominantnej plošine v roku 1770. Po skončení 2. svetovej vojny, kedy bol značne poškodený, bol opravovaný hneď v roku 1945.

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Driečna **3.00 km
Pizzeria Garfield9.43 km
Reštaurácia Buena9.44 km
Eurohotel Laborec9.50 km
Penzión Andy9.62 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča1.14 km
Penzión Driečna **3.00 km
Penzión Alexander7.30 km
Penzión Habura7.36 km
Eurohotel Laborec9.50 km