Vodopády Studeného potoka. Foto: Jano Štovka MQEP

Vodopády vo Vysokých Tatrách

Vodopád tvoria zvislé alebo subvertikálne stupne v riečnom koryte, cez ktoré prepadá vodný tok.

Na našom území sa nachádza niekoľko nádherných lokalít, medzi ktoré nepochybne patria aj vodopády. Ponúkame Vám niekoľko tipov na výlety za najkrajšími vodopádmi vo Vysokých Tatrách.

Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád je ľadovcový vodopád, skladá sa z dvoch stupňov, ktoré padajú cez skalné prahy. Nachádza sa v Kôprovej doline. Vytvára ho Nefcerský potok v nadmorskej výške 1 245 m. Je vysoký asi 80 m a široký 1,5 m. Ide o náš najvyšší vodopád na Slovensku.

Kmeťov vodopád, Zdroj - firotour.sk

Prístup:

- z Troch studničiek po modrej značke; z Podbanského po červenej značke, potom po modrej značke do Kôprovej doliny

Viac tu

Vajanského vodopád

Vajanského vodopád je ľadovcový vodopád, ktorý nájdete v Temnosmrečinskej doline. Vytvára ho Temnosmrečinský potok v nadmorskej výške 1 620 m. Je vysoký asi 30 m a široký 2,5 m. Priamy prístup k Vajanskému vodopádu nie je možný.

Vajanskeho vodopad, Zdroj - treking.cz

Prístup:

- z Podbanského cez Tichú dolinu, sedlo Závory do Temnosmrečinskej doliny

- z Troch Studničiek cez Kôprovú dolinu do Temnosmrečinskej doliny

Viac tu

Vodopád Skok

Jeden z najkrajších vodopádov vo Vysokých Tatrách, nachádzajúci sa v Mlynickej doline, padá zo skalného prahu v nadmorskej výške 1 725 m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Je vysoký 25 m a široký 2 m a radí sa medzi najvyššie vodopády na slovenskej strane Vysokých Tatier.

Vodopad Skok Zdroj: Jano Štovka

Prístup:

- zo Štrbského Plesa po žltej značke do Mlynickej doliny

Viac tu

Vodopády Studeného potoka

Studenovodské vodopády sa nachádzajú pri ústí Veľkej Studenej doliny a Malej Studenej doliny. Vytvára ho Studený potok. Vodopády Studeného potoka tvorí Malý, Skrytý a Dlhý vodopád.  Jedným z najznamejších vodopádov, ktorý by žiaden návštevník Tatier nemal vynechať je práve 16 metrový Dlhý vodopád. Vzhľadom na svoju neobvyklú polohu, je najnižšie položený vodopád potoku vo Vysokých Tatrách. Už z diaľky počuť jeho mohutne zurčiacu vodu.

Vodopády Studeného potoka. Foto: Jano Štovka MQEP

Prístup:

- z Hrebienka alebo zo Starého Smokovca po zelenej značke, z Tatranskej Lesnej po žltej značke, Z Tatranskej Lomnice po modrej značke

Viac tu

Batizovské vodopády

Jednou z ozdôb Batizovskej doliny vo Vysokých Tatrách je pôsobivá sústava kaskádovitých vodopádov na Batizovskom potoku. Vodopády sa nachádzajú v nadmorskej výške približne 1 870 m a obklopujú ich skalnaté svahy porastené kosodrevinou.

Batizovské vodopády, Autor - Jerzy Opioła

Prístup:

K Batizovským vodopádom nevedie žiadna turistická vyznačená trasa. 300 metrov východne však vedie Tatranská magistrála, označená červenou farbou od Popradského plesa na Sliezsky dom, z nej na západ od vodopádov odbočuje žlto vyznačená trasa do Vyšných Hágov.

Viac tu

Obrovský vodopád

Severozápadne od Studenovodských vodopádov sa nachádza aj Obrovský vodopád v ústí Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 1 330 m, neďaleko Zamkovského chaty. Vytvára ho Malý Studený potok v skalnej rokline. Nie je síce až taký orvoský, no meria však úctyhodných 20 metrov.

Obrovský vodopád, Zdroj - firotour.sk

Prístup:

- z Hrebienka po červenej značke, z Tatranskej Lomnce po modrej a žltej značke

Viac tu

Velický vodopád

Tento ľadovcový vodopád, nachádzajúci sa vo Velickej doline vytvára Velický potok v nadmorskej výške 1 750 m. Je vysoký 15 m a široký 4 m.

Velický vodopád. Foto: Wikipédia – autor: Baran Ivo, Public Domain

Prístup:

- zo Sliezskeho domu po zelenej značke

Viac tu

Hviezdoslavov vodopád

Hviezdoslavov vodopád je ľadovcový vodopád, nachádza sa v Bielovodskej doline. Vytvára ho Zelený potok v nadmorskej výške 1 575 m. Je vysoký asi 15 m.

Hviezdoslavov vodopád (Vysoké Tatry). Foto: Wikipédia – autor: Rafik k, CC BY-SA 4.0, bez zmeny

Prístup:

- z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny po modrej značke

Viac tu

Ťažký vodopád

Ťažký vodopád, v minulosti známy ako Český vodopád, je ľadovcový puklinový vodopád, ktorý nájdete v Bielovodskej doline. Vytvára ho Ťažký potok v nadmorskej výške 1 615 m. Je vysoký asi 10 m.

tazky_vodopad

Prístup:

- z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny po modrej značke - vodopád nie je sprístupnený, možno vidieť z turisticky značeného chodníka

Viac tu

Medený vodopád

Jedným z azda najmenej známych tatranských vodopádov je Medený vodopád tvorený Medeným potokom, vytvorený na dolnej časti skalného prahu na rozhraní Medenej dolinky, Veľkej Zmrzlej dolinky a Doliny Zeleného plesa asi 1 600 m n. m.. Jeho výška dosahuje 17 m. Vodopád je celý rok dobre viditeľný z chaty na Zelenom plese, priamo k vodopádu však vzhľadom k absencii značenej trasy ísť nemožno.

Medený vodopád, Zdroj - vypadni.sk

Prístup:

Východiskom túr k Chate pri Zelenom plese, a tým i k Medenému vodopádu, môže byť Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare či Kežmarské Žľaby.

Viac tu

 

Zdroj titulná foto: Jano Štovka MQEP

Pozri tiež:

Nefcerské vodopády

Vyšný Nefcerský vodopád Výška: 9 m Šírka: 2 m Nadmorská výška: 1800 m n.m. Pôvod: ľadovcový Tok: Nefcerský potok Lokalita: Kôprová dolina Nižný Nefcerský vodopád Výška: 100

Vodopád Rígeľského potoka

Výška: 12 m Šírka: 1 m Nadmorská výška: 1375 m n.m. Pôvod: selektívny, puklinový Lokalita: Monkova dolina Tok: Rígeľský potok Zaujímavosti: Vodopád Rígeľského potoka sa

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)0.08 km
Zbojnícka Cottage0.08 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)1.48 km
Téry’s Cottage1.48 km
Bilíkova chata2.83 km
Zbojnícka Cottage0.08 km
Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)0.08 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)1.48 km
Téry’s Cottage1.48 km
Zamkovsky’s Cottage1.90 km