Vojenska expozicia Michala Strenka

Vojenská expozícia Michala Strenka

Navštívte jedinú expozíciu svojho druhu na Slovensku, Vojenskú expozíciu Michala Strenka, ktorá na vás čaká v Starej Ľubovni.

Okrem známeho Ľubovnianskeho hradu ponúka Stará Ľubovňa niekoľko ďalších mimoriadne zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť. Jedným z nich je Vojenská expozícia Michala Strenka, ktorá sa nachádza v podhradí hradu Ľubovňa vedľa reštaurácie Izabela. Expozícia je venovaná pamiatke Michala Strenka, rodáka z Jarabiny, neďalekej obce. Je realizovaná formou vonkajšej aj vnútornej prezentácie, ktorou  približuje hlavne obdobie II. svetovej vojny.

Vojenska expozicia M. Strenka_Stara Lubovna_2023_foto OOCR SSP (3)

Michal Strenk sa narodil na Slovensku a neskôr študoval na škole v Pensylvánii v USA. Potom sa dobrovoľne prihlásil do americkej armády, kde úspešne bojoval a dostal významné ocenenie purpurové srdce. Slávnym sa stal, keď 23. februára 1945 vztýčil vlajku na ostrove Iwo Jima, a to vďaka záberu reportéra Associated Press.

Vojenska expozicia M. Strenka_Stara Lubovna_2023_foto OOCR SSP (2)

Samotné umiestnenie expozície má symboliku v tom, že počas II. svetovej vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké trestné komando. Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po realisticky vybudovanom zákope v celkovej dĺžke vyše 100 metrov a v jeho okolí možnosť vidieť niekoľko podzemných bunkrov a delostreleckých batérií. Návštevníci môžu v expozícii vidieť pozemnú a leteckú techniku.

Vojenska expozicia M. Strenka_Stara Lubovna_2023_foto OOCR SSP (1)

Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia II. svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie. Časť expozície venuje aktuálnym vojnovým konfliktom a pôsobeniu našich vojakov v týchto konfliktoch a jednotlivých mierových misiách.

Otváracie hodiny

Priamo vo vojenskej expozícii na vás čakajú rôzne vojenské artefakty, ako aj školy v prírode a letné tábory pre deti či firemné podujatia na posilnenie pracovného ducha.

 Foto: Vojenská expozícia Michala Strenka
Foto: Vojenská expozícia Mi...

web: https://www.noms.sk/sk/

 

Foto: OOCR Severný Spiš Pieniny

 

POZRI TIEŽ:

Stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni

Jedinečnosťou a lákadlom Starej Ľubovne je stredoveký vojenský tábor v podhradí - obraz vojenského života v 16. storočí. Je ideálnym miestom pre letné...

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery0.11 km
Salaš u Franka1.37 km
Penzión Gurmen1.44 km
Hotel Familia1.77 km
Nestville Taberna4.78 km
Penzión Gurmen1.44 km
Hotel Familia1.77 km
Nestville apartments4.86 km
Penzión Litmanová7.55 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.67 km