Vojnovy cintorin v Becherove

Vojnový cintorín v Becherove

V obci Becherov, na okraji obecného cintorína, sa na neveľkej rozlohe nachádza aj vojnový cintorín z prvej svetovej vojny. Na vojnovom cintoríne je v 72 hroboch pochovaných celkom 111 vojakov, z toho 57 hrobov je jednotlivých a zvyšné sú spoločné.

Cintorín predstavuje pozostatky ťažkých bojov z jari 1915, medzi rakúsko-uhorskou armádou, kde je väčšina obetí pochovaných - viacerí vojaci sú po mene neznámi. Podľa mena je možné identifikovať 111 rakúsko-uhorských vojakov, väčšinou príslušníkov rakúsko-uhorského 47. pešieho pluku. Známe je tiež meno jedného ruského vojaka. Na ostatných hroboch je možné určiť len štátnu príslušnosť pochovaných vojakov.

Počas 1. svetovej vojny sa  pri zriaďovaní vojnových cintorínov vyslovene dbalo na to, aby na jednom pietnom mieste boli pochovaní vojaci vtedy znepriatelených armád. Prihliadalo sa na to, že po smrti už nie sú nepriatelia a zaslúžia si rovnaké dôstojné miesto odpočinutia. Toto sa už viac v histórii nezopakovalo. A preto hroby z 2. svetovej vojny sú jasne oddelené,kde nemecká a ruská armáda majú každá svoj vlasný cintorín.

Na pohraničnom vrchu Dujava stojí ešte ďalší kamenný pomník padlým vojakom, ktorý sa nachádza blízko Becherova. Pochovali tu 168 rakúsko-uhorských vojakov a 135 vojakov ruskej armády. Ide o vojnový cintorín č. 46 Konieczna, ktorý je už na poľskej strane.

Becherovský vojnový cintorín bol v rokoch 2011 – 2013 rekonštruovaný podľa dobového náčrtu a následne posvätený. Jeho stredom vedie kamenný chodník v tvare kríža a dominantou cintorína je centrálny pamätník z dreva a kameňa, ktorý takisto nesie symboliku kríža. 

Vojnový cintorín je voľne prístupný pre všetkých, ktorí chcú vzdať úctu padlým.

 

Zdroj titulná foto: https://ww1sites.eu

Pozri tiež:

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Súčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom.

Drevený chrám, Jedlinka

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Jedlinke bol postavený v roku 1763 a predstavuje typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových drevených chrámov.

Drevený chrám, Varadka

Pôvodný drevený gréckokatolícky chrám v obci Varadka bol postavený v druhej polovici 18. stor. a bol zasvätený Ochrane presvätej Bohorodičky. O jeho zániku existujú dve teórie.

Slnečný majer, Stebnícka Huta

V obci Stebnícka Huta, len 13 km od Bardejova, sa nachádza agroturistické zariadenie Slnečný majer. Ponúka nielen jazdu na koni a rôzne druhy športových aktivít, ale aj celoročné

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Cactus Rege Après & Ski Bar3.40 km
Penzión Alnus4.69 km
Reštaurácia Kryštál 10.90 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA11.00 km
Salaš Lesná11.64 km
Cactus Rege Après & Ski Bar3.40 km
Penzión Alnus4.69 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA10.69 km
Apart Club Zora10.80 km
Penzión Zunama10.81 km