Vojnovy cintorin v Becherove

Vojnový cintorín v Becherove

V obci Becherov, na okraji obecného cintorína, sa na neveľkej rozlohe nachádza aj vojnový cintorín z prvej svetovej vojny. Na vojnovom cintoríne je v 72 hroboch pochovaných celkom 111 vojakov, z toho 57 hrobov je jednotlivých a zvyšné sú spoločné.

Cintorín predstavuje pozostatky ťažkých bojov z jari 1915, medzi rakúsko-uhorskou armádou, kde je väčšina obetí pochovaných - viacerí vojaci sú po mene neznámi. Podľa mena je možné identifikovať 11 rakúsko-uhorských vojakov, väčšinou príslušníkov rakúsko-uhorského 47. pešieho pluku. Známe je tiež meno jedného ruského vojaka. Na ostatných hroboch je možné určiť len štátnu príslušnosť pochovaných vojakov.

Becherovský vojnový cintorín bol v rokoch 2011 – 2013 rekonštruovaný podľa dobového náčrtu a následne posvätený. Jeho stredom vedie kamenný chodník v tvare kríža a dominantou cintorína je centrálny pamätník z dreva a kameňa, ktorý takisto nesie symboliku kríža. 

Vojnový cintorín je voľne prístupný pre všetkých, ktorí chcú vzdať úctu padlým.

 

Zdroj titulná foto: https://ww1sites.eu

Pozri tiež:

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Súčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom.

Drevený chrám, Jedlinka

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Jedlinke bol postavený v roku 1763 a predstavuje typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových drevených chrámov.

Drevený chrám, Varadka

Pôvodný drevený gréckokatolícky chrám v obci Varadka bol postavený v druhej polovici 18. stor. a bol zasvätený Ochrane presvätej Bohorodičky. O jeho zániku existujú dve teórie.

Slnečný majer, Stebnícka Huta

V obci Stebnícka Huta, len 13 km od Bardejova, sa nachádza agroturistické zariadenie Slnečný majer. Ponúka nielen jazdu na koni a rôzne druhy športových aktivít, ale aj celoročné

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Cactus Rege Après & Ski Bar3.40 km
Penzión Alnus4.69 km
Reštaurácia Kryštál 10.90 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA11.00 km
Salaš Lesná11.64 km
Cactus Rege Après & Ski Bar3.40 km
Penzión Alnus4.69 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA10.69 km
Apart Club Zora10.80 km
Penzión Zunama10.81 km