Vrch Baňa 12- Dominik Antoš

Vrch Baňa

Najkratšia turistická trasa na vrch Baňa (526 m n. m.) je z malebnej dedinky, ktorá nesie rovnaký názov. Aj napriek tomu, že ide o menší pieskovcový vrch, po kratšej prechádzke budete milo prekvapení z pohľadov na okolitú prírodu.

Obec Baňa leží v pohorí Nízke Beskydy neďaleko mesta Stropkov. Cesta do nej je plná serpentín a pre cyklistov je náročná pre stále stúpanie. Kľukatí sa aj dedinkou, ktorú lemujú zastavenia krížovej cesty. Tie končia na vŕšku pri kostole.

DJI_0680

Na vrch Baňa vás od obecného úradu povedie modrá turistická značka, ktorá vás nasmeruje na poľnú cestu, odkiaľ pôjdete pešo (pri vhodných poveternostných podmienkach aj na bicykli) smerom do lesa. Lesná cesta je veľmi príjemná bez zbytočných a mätúcich križovatiek. Po približne 10-minútovej príjemnej prechádzke uvidíte lúku. Na jej konci stojí 50-metrov vysoký telekomunikačný stožiar, ktorý spozorujete ešte pred vstupom do dediny. Tu sa môžete rozhodnúť, či chcete absolvovať kratšiu trasu na vrchol, a to krížom cez lúku prudkým stúpaním, alebo budete pokračovať po modrej turistickej značke miernym stúpaním.

Na vrchole vás okrem vysielača čaká nádherný výhľad na okolité obce, mesto Svidník, Slanské i Vihorlatské vrchy, pohorie Čergov či Laboreckú vrchovinu. Pri dobrých poveternostných podmienkach možno v diaľke zazriete aj časť Vysokých Tatier.

DJI_0687

Výstup na vrch z obce Baňa je nenáročný a zvládnu ho všetky vekové kategórie a v každom ročnom období. Vedú tam však aj iné turistické chodníky, a to z obcí Šandal, Rakovčík či Šarišský Štiavnik, kde je dodnes funkčný minerálny prameň. Pre cyklistov sú odporúčané trasy zo Stropkova, Šandala a Hrabovčíka.

Ak sa stále rozhodujete, kde strávite najbližšie svoj voľný čas, neváhajte, obujte si turistické topánky a zažite príjemný oddych v prírode s krásnymi výhľadmi na vrchu Baňa ako jednotlivec alebo s celou rodinou.

Turistická prístupnosť

Pre mnohých neznáma lokalita, no pre miestnych predstavuje Baňa jeden z najatraktívnejších vrchov v okolí mesta Stropkov. Modrá turistická značka ťa privedie až k turistickej útulni. Odmenou na samom konci túry určite budú výhľady na okolité pohoria – Vihorlatské vrchy, Slanské pohorie, Nízke Beskydy, Čergovské pohorie, Ondavská a Laborecká vrchovina a pri dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry.

Začiatok trasy: Stropkov (200 m n. m.)

Koniec trasy: Baňa (524 m n. m.)

Čas: 1:40 h

Vzdialenosť: 5,6 km

Stúpanie: ↗ 360 m

Klesanie: ↘ 36 m

Najvyšší bod: 524 m n. m.

Najnižší bod: 182 m n. m.

 

 Miesto s nálepkou - Zimná výzva
Miesto s nálepkou - Zimná v...

 

Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Titulná foto: Dominik Antoš

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ Stropkov

Kaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.

Svidník

Navštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión u Pepina3.26 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček3.26 km
Hotel Ondava****3.62 km
Marhaba – reštaurácia a pizzéria3.77 km
Penzión Nezábudka4.39 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček3.26 km
Penzión u Pepina3.26 km
Internát Teslák3.54 km
Hotel Ondava****3.62 km
Penzión Nezábudka4.39 km