vrch bana - 2019

Vrch Baňa

Ak sa chystáte objavovať okolie Stropkova a jeho turisticky atraktívne miesta, určite nevynechajte pieskovcový vrch Baňa s nadmorskou výškou 526 m n. m., ktorý sa vypína nad obcou s rovnakým menom.

Vrch Baňa leží v pohorí Nízke Beskydy a hoci nepôsobí impozantným dojmom, o to viac budete prekvapení z pekných a ďalekých výhľadov z jeho vrcholu. V každom ročnom období budete očarení pohľadmi na okolité obce, mesto Svidník, Slanské vrchy, pohorie Čergov, hrebeň Vihorlatských vrchov či Laboreckú vrchovinu. Za dobrej viditeľnosti v diaľke zazriete aj časť Vysokých Tatier.

Na vrchole sa nachádza zrenovovaná turistická útulňa. Po výstupe padne vhod posedenie na okolitých lavičkách a z informačnej tabule sa dozviete niečo o faune a flóre tejto oblasti.

Atrakciou v blízkosti je 50 metrov vysoký telekomunikačný stožiar, ktorý je najvyšším na Slovensku.

Na vrch Baňa sa dostanete dobre udržiavanými turistickými chodníkmi či už z obce Baňa, Šandal, Šarišského Štiavnika alebo Rakovčíka. Pre cyklistov sú odporúčané trasy zo Stropkova, Šandala a Hrabovčíka.

Ak Vám zvýši čas a energia na ďalší výlet, z vrchu Baňa sa pešo aj na bicykli za pár minút dostanete po modrej značke do bývalých kúpeľov v Šarišskom Štiavniku, kde je dodnes funkčný minerálny uhličito vápenato siričitý prameň.

 

Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Titulná foto: Andrej Belovežčík

 

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ Stropkov

Kaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.

Svidník

Navštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión u Pepina3.26 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček3.26 km
Hotel Ondava****3.62 km
Penzión Nezábudka4.39 km
Hotel Alfa ***12.86 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček3.26 km
Penzión u Pepina3.26 km
Internát Teslák3.54 km
Hotel Ondava****3.62 km
Penzión Nezábudka4.39 km