vrch bana - 2019

Vrch Baňa

Ak sa chystáte objavovať okolie Stropkova a jeho turisticky atraktívne miesta, určite nevynechajte pieskovcový vrch Baňa s nadmorskou výškou 526 m n. m., ktorý sa vypína nad obcou s rovnakým menom.

Vrch Baňa leží v pohorí Nízke Beskydy a hoci nepôsobí impozantným dojmom, o to viac budete prekvapení z pekných a ďalekých výhľadov z jeho vrcholu. V každom ročnom období budete očarení pohľadmi na okolité obce, mesto Svidník, Slanské vrchy, pohorie Čergov, hrebeň Vihorlatských vrchov či Laboreckú vrchovinu. Za dobrej viditeľnosti v diaľke zazriete aj časť Vysokých Tatier.

Na vrchole sa nachádza zrenovovaná turistická útulňa. Po výstupe padne vhod posedenie na okolitých lavičkách a z informačnej tabule sa dozviete niečo o faune a flóre tejto oblasti.

Atrakciou v blízkosti je 50 metrov vysoký telekomunikačný stožiar, ktorý je najvyšším na Slovensku.

Na vrch Baňa sa dostanete dobre udržiavanými turistickými chodníkmi či už z obce Baňa, Šandal, Šarišského Štiavnika alebo Rakovčíka. Pre cyklistov sú odporúčané trasy zo Stropkova, Šandala a Hrabovčíka.

Ak Vám zvýši čas a energia na ďalší výlet, z vrchu Baňa sa pešo aj na bicykli za pár minút dostanete po modrej značke do bývalých kúpeľov v Šarišskom Štiavniku, kde je dodnes funkčný minerálny uhličito vápenato siričitý prameň.

 

Zdroj foto: Andrej Belovežčík

 

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ Stropkov

Kaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.

Svidník

Vyhliadková veža - Dukla Ide o národnú kultúrnu pamiatku a pamätník Československej armády na Dukle. Areál patrí k najnavštevovanejším miestam región...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****24.53 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ22.52 km
Hotel Zelená Lagúna ****24.53 km
Penzión Polianka25.57 km
Hotel Bellevue Bardejov27.67 km