Ráno na Východnej Vysokej. Foto Jozef Mačutek,  fotosúťaž Choď a foť 2016

Východná Vysoká (Vysoké Tatry)

Východná Vysoká (2 428 m n. m.) je turisticky veľmi významný vyhliadkový štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Štít sa čnie nad tromi dolinami: Velickou, Veľkou Studenou a Bielovodskou dolinou (nad časťou Zamrznutý kotol Svišťovej doliny).

Z vrcholu Východnej Vysokej je prekrásny výhľad na celé Tatry. Chodilo sa na ňu už dávno, turisticky od roku 1888.

NÁROČNOSŤ: Veľmi namáhavá túra s veľkým prevýšením. Jedna z najdlhších a zároveň najkrajších v Tatrách. V oblasti Poľského hrebeňa sú často letné snehové polia. Technicky je náročnejší iba zostup z Poľského hrebeňa, ktorý je zabezpečený reťazami.

Turistická trasa

Z Tatranskej Polianky sa dostaneme za hodinu na Sliezsky dom (1 670 m n. m.). Potom pokračujeme po východnom brehu Velického plesa ku skalám nazývaný  Večný dážď. Ďalší úsek cesty vedie trávnatým dnom doliny a mierne stúpa okolo Guľatého kopca k Dlhému plesu. Vľavo nad plesom sa tiahne Krčmárov žľab - jeden z najdlhších tatranských žľabov. Cesta mierne stúpa, až sa dostaneme k Poľskému hrebeňu (2 000 m n. m.). Trasa od Sliezskeho domu po Poľský hrebeň trvá hodinu a treba sa pripraviť aj na reťaze. Z Poľského hrebeňa nás potom ešte čaká 45 minútová cesta na Východnú Vysokú (2428 m n. m.)

Odtiaľ sa naskytá jedinečný výhľad na panorámu Vysokých Tatier zo severu. V čele vidieť predovšetkým Žabiu Bielovodskú dolinu ohraničenú Mlynárom (2 169 m n. m.) a Nižným Žabím štítom (2 098 m n. m.), za ňou sa týčia Rysy (2 503 m n. m.) a Vysoká (2 547 m n. m.).

 

Zdroj: www.vysoketatry.com, www.portaltatra.sk

Titulná foto: Jozef Mačutek, fotosúťaž Choď a foť 2016

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Zbojnícka Cottage4.13 km
Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)4.13 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)4.63 km
Téry’s Cottage4.63 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*4.69 km
Chata pod Rysmi3.69 km
Zbojnícka Cottage4.13 km
Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata)4.13 km
Téry’s Cottage4.63 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)4.63 km