kyčera

Vyhliadková veža Kyčera

Vyhliadková veža Kyčera je novovybudovaným objektom, z ktorého môžete pozorovať široké okolie mesta Medzilaborce. Stojí na vrchu (528 m n. m.), po ktorom je aj pomenovaná. Je vysoká takmer 10 metrov, má tri podlažia a je vyhotovená z dreva. Dostať sa k nej možno z Medzilaboriec, a to z ulíc kapitána Nálepku a Komenského (trvanie cca 1 hodina) a z obcí Vydraň a Ňagov (trvanie cca 1,5 hodiny).

Ide o pomerne novú atraktivitu v regióne, ktorá bola postavená v roku 2019. Iniciátorom celej stavby je Regionálne rozvojové združenie LABOREC, o.z. V súčasnosti sa pripravuje kompletizácia veže o odpočívadlá a panoramatickú mapu. 

 Foto: Želmíra Sekelová
Foto: Želmíra Sekelová

Veža sa nachádza v území Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Preto je dôležité dodržiavať pravidlá, ktoré sú spojené so Zákonom o ochrane prírody a krajiny. Netreba napr. zabúdať na to, že vjazd a státie s motorovým vozidlom mimo zastavaného územie je zakázané, rovnako tak aj zakladanie ohňa a pod. Pri každej vychádzke do prírody je treba myslieť na to, že ona bez nás prežije, ale my bez nej nie, a preto sa k nej musíme správať úctivo.

Turistická prístupnosť

Vyhliadková veža Kyčera je novovybudovaným objektom, z ktorého môžeš pozorovať široké okolie mesta Medzilaborce. Stojí na vrchu, po ktorom je aj pomenovaná. Je vysoká takmer 10 metrov, má tri podlažia a je vyhotovená z dreva. Dostať sa k nej možno z Medzilaboriec, a to z ulíc kapitána Nálepku a Komenského (trvanie cca 1:00 h) a z obcí Vydraň a Ňagov (trvanie cca 1:30 h).

Začiatok trasy: Medzilaborce - Komenského ulica/Ulica kapitána Nálepku (326 m n. m.)

Koniec trasy: Vyhliadka Kýčera (528 m n. m.)

Čas: 1:00 h

Vzdialenosť: 3 km

Stúpanie: ↗202 m

Klesanie: ↘ 0 m

Najvyšší bod: 326 m n. m.

Najnižší bod: 528 m n. m.

 

Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Autorka titulnej  fotografie: Želmíra Džupinová Sekelová

Pozri tiež: 

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Andy2.03 km
Pizzeria Garfield2.12 km
Eurohotel Laborec2.12 km
Reštaurácia Buena2.15 km
Penzión Ľudmila4.92 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ2.01 km
Penzión Andy2.03 km
Eurohotel Laborec2.12 km
Penzión Ľudmila4.92 km
Penzión Alexander7.07 km