Vysoká pec 3

Vysoká pec v Jakubanoch

Vysoká pec v Jakubanoch je významnou zachovalou pamiatkou z obdobia Uhorska, a to v rámci siedmich podobných telies vysokých pecí na Slovensku (okrem Jakubian aj Bretka, Červeňany, Nižná Slaná, Podbiel, Tri Vody a Vlachovo).

Za jej zrodom a rozkvetom stojí rod Probstnerovcov, ktorý sa venoval podnikaniu v oblasti baníctva. Vysoká pec v Jakubanoch bola v činnosti v rokoch 1760 – 1870 počas spracúvania železnej rudy.

V súčasnosti nesie štatút najstaršej zrekonštruovanej vysokej pece na území Slovenska. Nachádza sa približne 2 km južne od obce Jakubany pri potoku Jakubianka a je vstupnou bránou do Levočských vrchov.

 Vysoká pec v Jakubanoch. Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniny
Vysoká pec v Jakubanoch. Zdr...

Jakubianska vysoká pec je vysoká 9 m, s rozmermi pôdorysu 6 m x 6 m. Je dvojplášťová, s otvormi na prívod vzduchu. Zhora sa napĺňala rudou, na čo bola prispôsobená i poloha stavby. Vrch pece je na úrovni cesty a v jej okolí bolo možné vidieť úpravu rieky Jakubianky na prívod vody k peci.

Na vysokej peci bola vybudovaná aj nadstavba podľa dobového plániku, ktorý sa ako jediný zachoval. Vďaka nemu sa podarilo vysokú pec zrekonštruovať do pôvodného stavu a tým jej prinavrátiť jej zašlú slávu a dominantnosť celého okolia.

 Vysoká pec v Jakubanoch. Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniny
Vysoká pec v Jakubanoch. Zdr...

Neoddeliteľnou súčasťou vysokej pece počas jej prevádzky bolo mlynské koleso, ktoré poháňalo a dúchadlo pri ohnisku. Za pomoci šikovných stolárov bolo vyhotovené a pevne osadené veľké mlynské koleso s veľkosťou 3,2 m.

Okolie pece bolo zrekonštruované aj za účelom oddychu – posedieť sa dá pod dreveným prístreškom s možnosťou rozloženia ohňa a opekania. Návštevníci regiónu sa k vysokej peci dostanú po modro vyznačenej cyklotrase (2889) zo Starej Ľubovne, ale aj pešo či autom.

 

Zdroj: www.jakubany.sk

 

POZRI TIEŽ:

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sorea Ľubovňa7.78 km
Penzión Gurmen10.91 km
Hotel Familia11.09 km
Nestville Taberna11.23 km
Salaš u Franka11.54 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.78 km
Penzión Gurmen10.91 km
Hotel Familia11.09 km
Nestville apartments11.31 km
Penzión Hubert16.14 km