Vysoký grun

Vysoký grúň

Vysoký grúň (poľ. Wysoki Groń) (904,9 m n. m.) je najvyšší vrch Laboreckej vrchoviny v Nízkych Beskydách. Nachádza sa v severnej časti vrchoviny, na slovensko-poľskej hranici v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, v okrese Humenné.

Vrch tvorí horský chrbát, ktorý je súčasťou hlavného karpatského hrebeňa, teda ním vedie Východokarpatská magistrála. Napriek značnej nadmorskej výške neponúka kvôli hustému porastu samotný vrchol ucelenejšie výhľady. Z vhodných lokalít je možné pozorovať najmä okolité vrchy a blízke pohoria aj ďaleké dominanty, vrátane Slanských vrchov, Vihorlatských vrchov či okraj Vysokých a Nízkych Tatier. 

Prístup:

  • po žltá turistická značka značke z obce Oľšinkov cez rázcestie Pod Košarkou, odtiaľ po červená turistická značka značke (Východokarpatská magistrála) cez Hlboký vrch (893,4 m n. m.)
  • po žltá turistická značka značke z obce Osadné cez rázcestie Balnica (712,0 m n. m.), odtiaľ po červená turistická značka značke cez vrch Rydošova (877,4 m n. m.)
  • po červená turistická značka značke hrebeňom smerom od vrchu Černiny (929,4 m n. m.)

Zdroj titulná foto: geocaching.com

Pozri tiež:

Ruské sedlo

Ruské sedlo dosahuje výšku 801 m n. m. a rozdeľuje Slovenslú a Poľskú republiku. Je to priesmyk ktorý sa nachádza v hrebeni Bukovských vrchov, medzi vrchmi Kruhliak a Rypy.

Lupkovský tunel do Poľska

Lupkovský portál bol  vybudovaný po vojnovej obnove po 2 sv. vojne.Nachádza sa približne o 30 m hlbšie než pôvodný, ktorý bol ustupujúcimi jednotkami ...

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión sv. Hubert - Juhás Blažej16.32 km
Penzión Andy17.64 km
Eurohotel Laborec17.76 km
Reštaurácia Buena17.84 km
Pizzeria Garfield17.87 km
Turistická ubytovňa Borovka6.71 km
Villa GOLD13.75 km
Penzión sv. Hubert - Juhás Blažej16.32 km
Penzión Andy17.64 km
Eurohotel Laborec17.76 km