Borovice Vejmutovky 2 Zdroj OOCR SSP

Borovice Vejmutovky v Ľubovnianskych kúpeľoch

Ľubovnianske kúpele sa nachádzajú v Spišsko – Šarišskom medzihorí v podcelku Hromovec v údolí potoka Ľubovnianka. Od Novej Ľubovne, ako jej miestnej časti, sú kúpele situované juhovýchodne. V areáli Ľubovnianskych Kúpeľov sú jedinečné svahy kúpeľného parku, na ktorých sa nachádzajú vzácne druhy borovíc, bielych jedlí, 200-ročné buky a duby. Sú vyhľadávaným miestom mnohých turistov. Láka ich prostredie aj minerálna voda.

Vejmutovky sa na Slovensku pestujú niečo vyše dvesto rokov, okrem iných lokalít aj v Ľubovnianskych Kúpeľoch. Tie pravdepodobne vznikli na úplnom sklonku 18. storočia (v roku 1793) a zhruba v tomto období vznikol aj miestny prírodný park, kde bola umelo vysadená táto vzácna drevina. Dnes sa tu nachádzajú štyri kusy. Ich vek sa odhaduje na približne 150 – 200 rokov, aj keď na základe ich veľkosti sú tu možno aj dlhšie.

 Borovice Vejmutovky Zdroj foto: OOCR Severný Spiš Pieniny
Borovice Vejmutovky Zdroj fot...

Z ľubovnianskych vejmutoviek vyniká zvlášť jedna. Tá rastie na malej lúčke a vzhľadom na to, že okolo nej je pomerne rozsiahly voľný priestor, narástla za 350 rokov do úctyhodných rozmerov (obvod 0,6 m, výška 30 – 35 m). Priťahuje pozornosť mnohých návštevníkov, ktorí čerpajú energiu a vnímajú liečivé vyžarovanie z jej členitého kmeňa. Táto vzácna drevina bola nominovaná aj do súťaže o titul Strom roka 2011 nadácie EKOPOLIS. V konečnom poradí jej patrilo celkové šieste miesto. Táto vejmutovka je zvláštna aj svojím vetvením kmeňa. Pre vejmutovky je totiž charakteristický rovný kmeň.

V parku sú ešte ďalšie tri exempláre, ale tie sú omnoho menšie (4,6 – 4,9 m) aj napriek tomu, že sú rovnako staré.

 Borovice Vejmutovky Zdroj foto: OOCR Severný Spiš Pieniny
Borovice Vejmutovky Zdroj fot...

PÔVOD A ROZŠÍRENIE

Borovica vejmutovka (borovica hladká) pochádza z východnej časti Severnej Ameriky, kde patrí medzi najväčšie ihličnany a vôbec hospodársky najvýznamnejší druh borovice. Do Európy sa prvýkrát dostala v polovici 16. storočia, kedy bola dočasne pestovaná v Paríži. Jej pestovanie sa vo väčšej miere začalo rozširovať až od roku 1705, kedy ju do Anglicka priviezol Lord Weymouth. Jej výhodou je jej rýchly rast a dlhá životnosť – dožíva sa cca 450 rokov. Na Slovensku sa pestuje už od konca 18. storočia.

 

Zdroj textu a titulnej foto: OOCR Severný Spiš Pieniny

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sorea Ľubovňa1.88 km
Penzión Gurmen5.71 km
Hotel Familia6.27 km
Salaš u Franka6.55 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery6.64 km
Hotel Sorea Ľubovňa1.88 km
Penzión Gurmen5.71 km
Hotel Familia6.27 km
Nestville apartments8.39 km
Penzión Litmanová13.88 km