Wolkerove jazierka Tatranská Polianka

Wolkerove jazierka, Tatranská Polianka

Jiří Wolker bol jedným z najvýraznejších a najtalentovanejších českých básnikov začiatku 20. storočia, významný predstaviteľ poetizmu. V roku 1923 sa liečil v izbe č.33 z tuberkulózy v sanatóriu lekára Michala Guhra v Tatranskej Polianke. Neskôr sa však jeho zdravotný stav prudko zhoršil a k recidíve tuberkulózy sa pridružil i zápal mozgových blán. Zomrel začiatkom roka 1924 po odchode z Tatranskej Polianky.

Po básnikovi  sú pomenované jazierka neďaleko sanatória, ako spomienka na jeho pobyt v Tatrách. Pri severnom jazierku je i pamätná tabuľa s epitafom, ktorý Wolker napísal 36 dní pred svojou smrťou. Ide pritom o náhradu pôvodnej, dnes stratenej tabuľky, ktorú ešte v roku 1949 osadila Česká akademická beseda v Prahe k 25. výročiu básnikovej smrti.

Jazierka sa nachádzajú približne sto metrov nad sanatóriom po ľavej strane a vedie k nim parkový chodník s lavičkami. Ide o dve malé spojené jazierka s malým mostíkom a nádherným výhľadom na Gerlachovský štít.

POZRI TIEŽ:

Vysoké Tatry pre rodiny s deťmi

Objavte Vysoké Tatry s celou rodinou. Máme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti. Poliankovo, Tatranská Polinka (digitálna galéria) Ak si my...

Wolkerove jazierka Tatranská Polianka

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Gastronómia až nad oblaky0.00 km
Kaviareň a čajovňa U VLKA Starý Smokovec0.28 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.34 km
Koliba Kamzík0.42 km
Central Restaurant ,,Starý Šmakovec“0.52 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.34 km
Koliba Kamzík0.42 km
Penzión Tatra0.48 km
Central Apartmány a Restaurant0.59 km
Penzión Poľana0.60 km