Za históriou Sniny

Mestská cyklotrasa - Za históriou Sniny

Zaujímavé momenty, historické miesta, ale aj pamiatky Sniny prezentuje mestská cyklotrasa Za históriou Sniny č. 8905 - žltá značka, a to prostredníctvom deviatich zastavení. Začína pri kostole povýšenia sv. Kríža na Námestí Jána Pavla II., odkiaľ sa dostanete k pamätníku vzniku Československej republiky v parku 1. mája. Treťou zastávkou cyklotrasy je rodinná kaplnka Rhollovcov na Viničnom vrchu, pri ktorej sa nachádza aj osem zastavení kalvárie. Ďalšie štyri boli totiž z miesta odstránené z dôvodu výstavby železničnej trate. V blízkosti kaplnky nájdete aj židovský cintorín.

Odtiaľ vedie trasa pozdĺž rieky Cirocha k soche sv. Jána Nepomuckého, patróna lodí, námorníkov a mostov. Pokračovať budete ku klasicistickému kaštieľu s historickým parkom, v ktorom sa nachádza fontána so sochou Herkula. O novodobej histórii mesta sa viac dozviete pri pravoslávnom chráme v lokalite Brehy. Konkrétne získate informácie o osídlení Sniny po vysťahovaní niekoľkých obcí z dôvodu výstavby Stariny - najväčšej vodárenskej nádrže na pitnú vodu v strednej Európe.

Nasledujúcimi zastávkami sú vojenský epidemický cintorín z 1. svetovej vojny a sninská úzkokoľajka, ktorá je začiatkom cyklotrasy Po sninskej úzkokoľajke (zelená značka, číslo 5884). Koniec trasy predstavuje rybník Mlynisko, ktorý má príznačný názov z dôvodu, že tam kedysi stál vodný mlyn.

Cyklotrasa, ktorej dĺžka predstavuje približne 10 kilometrov, je nenáročná a preto je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Mapu (zdroj: www.snina.sk) si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Zdroj: OOCR Horný Zemplín Horný Šariš 

Pozri tiež: 

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Cyklistický chodník ikon

Cyklistický chodník ikon č. 2875 (modrá značka) spája unikátne drevené chrámy nachádzajúce sa v okresoch Snina a Sobrance. Začína v najvýchodnejšej sl...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Minos0.29 km
Hotel Kamei ***0.47 km
Reštaurácia Rozkvet0.65 km
Hotel Armales ***0.68 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen0.68 km
Hotel Kamei ***0.47 km
Turistická ubytovňa - Bytové družstvo0.66 km
Hotel Armales ***0.68 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen0.68 km
Penzión Adria0.82 km