Odhalenie Svetlonosky 053

Za žiarou Svetlonosky do Kežmarku

Obdobie Vianoc a príchod nového roka sa spája s vysvietenými a trblietajúcimi námestiami miest obcí. Mnohí sa vyberú do regionálnych miest, alebo za hranice Slovenska, kde je výzdoba bohatšia, niekedy povznášajúca a niekedy až príliš okázalá.

Skúste sa preniesť do obdobia pred 150 rokmi, kedy sa éra elektrického osvetlenia na území terajšieho Slovenska ešte len začínala a guľaté žiarovky so žltým svetlom boli pre ľudí zázrakom,

či vedeckým výdobytkom.

Kežmarok si toto obdobie pripomína od roku 2017 znovuodhalením sochy Svetlonosky, ktorá je postavená v parku oproti novému (červenému) evanjelickému kostolu.

Evanjelické kostoly

Zaparkujte pohodlne na parkovisku pri kostoloch (Hviezdoslavova ulica) a v malom parku zbadáte umiestnenú sochu, pri ktorej sa nachádza tabuľka s informáciou. Solárny panel jej umožňuje vo večerných hodinách osvetľovať okolie cez pochodeň držiacu v pravej ruke.

Už od roku 1895 sa uprostred promenády pri kostole nachádzala na podstavci bronzová socha Rimanky predstavujúca darkyňu svetla. Mala zdvihnutú pravú ruku, v ktorej držala pochodeň  a pozerala sa na ňu. Socha bola údajne zvnútra dutá, do pravej ruky mala zavedený elektrický prúd, aby pochodeň v noci svietila. Otázkou ostáva, či svetlo predstavovalo svetský alebo duchovný obraz, prípadne oba dohromady. Dodnes sa však medzi mnohými ľuďmi hovorí, že socha slúžila ako spomienka na zavedenie elektrickej energie. Hoci pravý zmysel sochy naďalej zahaľuje rúško tajomstva, dnešným Kežmarčanom môže navždy pripomínať dve významné udalosti, ktoré sa v roku 1894 udiali - elektrifikáciu mesta i posviacku nového evanjelického kostola.


Spracovala:
Ing. Gabriela Bodnárová

Foto:
JADRO -Jaroslav Šleboda

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kežmarská reštaurácia0.02 km
Reštaurácia Severka0.08 km
Hotel Club***0.09 km
Reštaurácia Fontána0.32 km
Reštaurácia Classica0.41 km
Hotel Club***0.09 km
Penzión Andrea0.42 km
Penzión U Jakuba0.65 km
Ranč Čajka0.70 km
Boutique Hotel Hviezdoslav****1.05 km