Zapikan

Roklina Zapikan

Zapikan (314 m n. m.) je krasová roklina neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Chránené územie bolo vyhlásené v roku 1993. Cez roklinu tečie Komorský potok, ktorý vytvára zaujímavé bralá, previsy a vodopády.

Trojmetrový skalný stupeň
Trojmetrový skalný stupeň

Názov je podľa nárečového "Zapikán", čo znamená zbojník a v 19. a 20. storočí sa tu pred žandármi úspešne ukrýval zbojník.

Na Zapikan vedú viaceré turistické chodníky z obce Davidov. V centre obce je potrebné prejsť cez most na ľavú stranu a následne pokračovať popri tanku až na jej koniec k futbalovému ihrisku, kde je možné zaparkovať.

Najkratšou cestou do rokliny vás privedie, nie veľmi husté, modré turistické značenie. Ak sa poľnou cestou dostanete po 15 minútach na širokú lúku s krásnymi výhľadmi, buďte si istí, že máte ten správny smer. V najzaujímavejšej časti je prístup do rokliny zabezpečený drevennými mostíkmi a rebríkmi. Načerpať sily môžete pri altánku s ohniskom. Odtiaľ je to už len na skok k rokline Zapikan. 

Táto trasa je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, dlhá cca 2 km s miernym stúpaním cez polia. Celá roklina je vedecky náučná lokalita v strednej časti Slankých vrchov.

Zapikanova chyža
Zapikanova chyža

Turistické trasy:

  • modrá: Davidov – Zapikan, cca 30 minút,
  • žltá: Davidov – Zapikan, cca 40 minút,
  • žltá: Mazolín – Zapikan, cca 30 minút

Prevýšenie: ⇗ 130 m n. m. ⇘ 0 m n. m.

Prístup: peši, bicykel - ????‍♀️ (náročné) len zdatní detskí cyklisti

⇒ MAPA 

Zdroj foto: slanskevrchy.sk

Pozri tiež:

Zámutovské skaly

Prírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch.

NPR Šimonka

NPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Família7.71 km
Hotel Patriot ***9.21 km
House Hamm9.42 km
Ranč Zaľubova9.46 km
Reštaurácia Bonnes9.61 km
Penzión Família7.71 km
Hotel Patriot ***9.21 km
House Hamm9.42 km
Ranč Zaľubova9.46 km
Hotel Zátoka9.84 km