7@36@@kolia-dlhosrsta-zbojnicky-hrad-005

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves, sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý – chránil vzácne soľné pramene. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že hrad pochádza už z 9. storočia. 

Hrad bol postavený na ochranu soľných prameňov, známych už od rímskych čias. Starší „castrum Salis“, čiže Soľnohrad, pravdepodobne stál na kopci v mestskej časti Prešova – Solivar. Bol však postavený z dreva a pri tatárskom vpáde v roku 1241 vypálený. Nový kamenný Soľnohrad bol vybudovaný na súčasnom mieste na konci 13. storočia. Pre spory o zisky z obchodu so soľou bol hrad zničený na konci roku 1579 vojskom zo Šarišského hradu.

Zničenému hradu hrozí, že časom príde aj o svoj názov, ktorý je dnes zaužívaný ako Zbojnícky hrad, a to aj napriek tomu, že o zbojníkoch nie je v jeho histórii, ba ani povestiach žiadna zmienka. Preto spolu sa s obnovou hradu od roku 2016 dobrovoľníci usilujú aj o renesanciu názvu Soľnohrad.

zbojnicky-hrad_solnohrad_infotabula.jpg

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov7.72 km
Hotel Zelená Lagúna ****25.58 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh3.42 km
Hotel Dukla Prešov7.72 km
Ranč Zaľubova17.18 km
Horský hotel Javorná24.26 km
Hotel Zelená Lagúna ****25.58 km