zborov1

Hrad Zborov

Neďaleko Bardejova na severovýchodnom Slovensku sa nachádza zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Hrad bol posatvený na ochranu uhorsko-poľskej cesty. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 zbúralo. Z rozsiahleho, renesančne prestavaného hradu sa zachovali len múry. Hradná zrúcanina bola počas 1. svetovej vojny značne poškodená. Už v r. 1926 bol hradný kopec vyhlásený za chránenú oblasť, neskôr v roku 1950 bola jeho ochrana rozšírená vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, vďaka čomu patrí Zborovský hrad medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je zameraná najmä na mohutné niekoľko storočné jedince duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty na hrad. 

Hrad Zborov, FOTO: Jano Štovka (MQEP)
...

Po obdobiach chátrania sa na hrad opäť vracia život 

Prvý vážny pokus o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky prišiel v roku 2009, kedy Vladimír Kaminský, rodák zo Zborova, spoločne s ostatnými nadšencami založili v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Počas leta sa na harde konajú viaceré podujatia.

Prístup: Pešo z obce Zborov po žltej značke asi 30 minút so strmým výstupom alebo po červenej značke a alejou starých dubov asi 45 minút. Z Bardejovských Kúpeľov vedie k hradu náučný chodník, ktorý má dĺžku 8 km a 6 zastávok. 

Hrad Zborov - Ferdinand Hažlinský
...

 

Titulná fotografia: Jano Štovka (MQEP)

Pozri tiež:

9. výročie obnovy hradu Zborov

Združenie na  záchranu Zborovského hradu a Obec Zborov Vás srdečne pozývajú na priateľské stretnutie pri príležitosti 9. výročia obnovy hradu Zborov d...

Tieto miesta musíte vidieť! Nádherné fotky kraja od známeho fotografa

Spoznajte nádherné miesta v Prešovskom kraji, ktoré zvečnil na fotkách známy slovenský fotograf Jano Štovka

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta7.41 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta7.41 km
Penzión Polianka9.39 km
Hotel Bellevue Bardejov9.70 km
Horský hotel Javorná28.87 km