zborov hrad t
zborov1

Hrad Zborov

Neďaleko Bardejova na severovýchodnom Slovensku sa nachádza zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia. K rozľahlému hradu, ktorý ponúka nádherné výhľady, vedie viacero trás. Túru zvládnu aj rodiny s deťmi.

Najjednoduchšie prístupové trasy na Zborovský hrad vedú z obce Zborov a Dlhá Lúka. Hrad je prístupný celoročne, pred vstupom do hradného areálu sa nachádzajú dve ohniská. 

Hrad Zborov 1

Hrad Zborov bol postavený na ochranu uhorsko-poľskej cesty. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 zbúralo. Z rozsiahleho renesančne prestavaného hradu sa zachovali len múry. Hradná zrúcanina bola počas 1. svetovej vojny značne poškodená.

Už v roku 1926 bol hradný kopec vyhlásený za chránenú oblasť. Neskôr v roku 1950 bola jeho ochrana rozšírená vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, vďaka čomu patrí Zborovský hrad medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je zameraná najmä na mohutné niekoľko storočné jedince duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty na hrad.

 Hrad Zborov. Foto: Ferdinad Hažlinský, fotosúťaž Choď a foť 2016
Hrad Zborov. Foto: Ferdinad H...

Po obdobiach chátrania sa na hrad opäť vracia život 

Prvý vážny pokus o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky prišiel v roku 2009, kedy Vladimír Kaminský, rodák zo Zborova, spoločne s ostatnými nadšencami založili v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Počas leta sa na harde konajú viaceré podujatia.

zborov hrad t

Prístup:

Najrýchlejší peší prístup je z obce Zborov (Podhradie) po žltej značke asi 30 minút so strmým výstupom. Táto dĺžka trasy má 1,6 km. Druhá trasa vedie po červenej značke a alejou starých dubov asi 45 minút. Výstup na Zborovský hrad z obce Dlhá Lúka po žltej značke trvá približne 45 minút, stúpanie je mierne. Z Bardejovských Kúpeľov vedie k hradu náučný chodník, ktorý má dĺžku 8 km a 6 zastávok.

 

Popis trasy pre cyklistov: Z Bardejovských Kúpeľov sa na hrad môžete dostať bicyklom cez obec Dlhá Lúka, odkiaľ vedie žlté turistické značenie.

Dĺžka: 6 km, Čas: 0:33 h, Povrch: Lesná cesta

Prevýšenie: ⇗ 203 m n. m. ⇘ 55 m n. m.

Začiatok: Dlhá Lúka 318 m n. m.

Koniec: Hrad Zborov 475 m n. m.

MAPA CYKLOVÝLETU

HRAD ZBOROV je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Tieto miesta musíte vidieť! Nádherné fotky kraja od známeho fotografa

Spoznajte nádherné miesta v Prešovskom kraji, ktoré zvečnil na fotkách známy slovenský fotograf Jano Štovka

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Kryštál 3.43 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA3.44 km
Salaš Lesná4.01 km
Steakhouse Záhrada4.38 km
Motorest Mark5.00 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA3.16 km
Apartmány Afrodita3.44 km
Penzión Zunama3.55 km
Apart Club Zora3.60 km
Motorest Mark5.00 km