zdiar

Ždiar

Navštívte čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier. Ždiar je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a dobre vybudovanou infraštruktúrou. V súčasnosti má obec 1 300 obyvateľov a kataster s rozlohou 2 733 ha.

Múzeum Ždiarsky dom

V ozdobnej drevenici postavenej v štýle pôvodnej ľudovej architektúry podtatranskej dedinky Ždiar je zriadená múzejná expozícia ľudovej kultúry, ktorá návštevníkovi predstaví tradičné zariadenie ždiarskej domácnosti, zoznámi ho s charakteristickým ždiarskym krojom, ľudovými detskými hračkami, pracovnými nástrojmi či typickým ždiarskym hudobným nástrojom – husľami „zlobcovkami”. Prehliadka je obohatená pútavým výkladom. Múzeum okrem bežných prehliadok ponúka i rôzne sprievodné akcie, napríklad jazdu na konskom záprahu, ochutnávku miestnych špecialít, školu goralského tanca či ukážku ždiarskej svadby.

Viac TU

 Ždiarsky dom. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Ždiarsky dom. Zdroj foto: Ja...

Svetelný dom

Príďte zažiť neopakovateľnú a jedinečnú prechádzku unikátnym svetom svetelných atrakcií v Belianskych Tatrách. Svetelný dom sa nachádza v obci Ždiar len 12 minút od skicentra Strednica a 5 minút od skicentra Strachan.

Viac TU

 Svetelný dom. Zdroj foto: Svetelný dom
Svetelný dom. Zdroj foto: Sv...

Family Park Strachankovo

Ďalšou atrakciou, ktorú prináša obec Ždiar, je Family Park Strachankovo. Ideálny výlet pre rodiny s deťmi, kde budete môcť zažiť mnoho dobrodružstiev. Nakŕmite zvieratká, pohráte sa s nimi alebo sa budete môcť o nich starať. Taktiež na deti čakajú rôzne preliezačky a aktivity, ktoré pre nich pripravili animátori. Užiť si môžete rodinnú opekačku priamo v areáli.

Viac TU

 Family Park Strachankovo. Zdroj foto: Family Park Strachankovo
Family Park Strachankovo. Zdr...

Aj okolie Ždiaru ponúka zaujímavosti, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

Chodník korunami stromov, Bachledka

Drevený chodník vo výške 24 metrov vás zavedie až k vyhliadkovej veži. Na jej vrchole sa nachádza pochôdzna sieť a podesta s panoramatickým výhľadom. Okolie ponúka turistické chodníky, bobovú dráhu a detské ihriská. Môžete sa naň dostať z Bachledovej doliny alebo pešou túrou z Malej Frankovej a Jezerska. Chodník je ukončený špirálovitou Vyhliadkovou vežou, ktorej výška je 32 m, kde si budete môcť vychutnať krásne výhľady na Belianske Tatry, Zamagurie či Pieniny.

Viac TU

 Chodník korunami stromov. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Chodník korunami stromov. Zd...

Jezerské jazero

Juhovýchodne od obce Jezersko, pod svahmi Spišskej Magury, sa nachádza Jezerské jazero. V jazere našli svoj domov vzácne druhy rašelinníkov a obklopuje ho komplex smrekových lesov.

Viac TU

 Jezerské jazero. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Jezerské jazero. Zdroj foto:...

Bobová dráha Ski & Sun Bachledka a Spider park v Tatranskej kotline

Nebojte sa a vychutnajte si najdlhšiu bobovú dráhu v Tatrách. Bobová dráha Ski & Sun Bachledka na vás čaká na vrchole Spišskej Magury neďaleko Chodníka korunami stromov. Ďalší adrenalínový zážitok ponúka Spider Park v Tatranskej kotline, s prekážkami rôznej náročnosti na stromoch. Obe atrakcie zaručia kompletnú zábavu pre deti i dospelých.

 Bobová dráha Ski & Sun Bachledka. Zdroj foto: Bachledka Ski & Sun
Bobová dráha Ski & Sun B...

Belianska jaskyňa

Jedinou sprístupnenou jaskyňou v Tatrách je práve Belianska jaskyňa. Ukrýva ohromujúce prírodné kvapľové úkazy s dĺžkou 50 metrov alebo nádherné vyzdobené sintrové vodopády. Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.

Viac TU

 Belianska jaskyňa. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Belianska jaskyňa. Zdroj fot...

Osturňa

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (PRĽA) v obci Osturňa v okrese Kežmarok je rozsiahlou podhorskou obcou s typickými goralskými domčekmi. Malebná dedinka je živým skanzenom, kde nájdete 157 chránených objektov ľudovej architektúry. Pôdorys rezervácie je tvarovaný podľa tunajšieho potoka. V reťazovitej zástavbe sa tu nachádza mnoho tradičných drevených domov s uzavretými dvormi. Originalita miestnej architektúry je daná i tým, že rámy okien i škárovanie medzi brvnami sú maľované.

Viac TU

 Osturňa. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Osturňa. Zdroj foto: Jano Š...

Vypočujte si bližšie info k danej lokalite aj vo zvukovej nahrávke.  

POZRI TIEŽ:

Spišská Belá a Strážky

V severnej časti Popradskej kotliny leží starobylé spišské mestečko Spišská Belá. V tomto meste žil kedysi Jozef Maximilián Petzval. Najznámejším jeho objavom bolo vynájdenie objektívu, vďaka ktorému sa môžeme fotografovať. Zaujímavosťou je aj to, že vo vesmíre krúži planétka s menom Petzval, alebo že na Mesiaci po ňom pomenovali kráter. Mestom vedie historická cesta s 20. zastaveniami pri najvýznamnejších historických pamiatkach, vybavená informačnými panelmi a maľovanou mapou..

Vysoké Tatry – nenáročná turistika

Hrebienok Hrebienok (1285 m n. m.) sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu nad Starým Smokovcom. Od polovice 19. storočia kúpeľní hosti...

Vysoké Tatry – plesá

Pleso je termín označujúci jazero nachádzajúce sa v Tatrách, ktoré je ľadovcového pôvodu. Na našom území ich je trvalých viac ako 100, no nie všetky ...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Viktória***0.81 km
Penzión GORALTURIST1.24 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan2.49 km
Stravovanie v Bachledovej doline2.53 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)5.86 km
Ubytovanie v Ždiari0.19 km
Penzión Tatry0.41 km
Penzión Viktória***0.81 km
Penzión GORALTURIST1.24 km
Grand Hotel**** Bachledka Strachan2.49 km