Zelené pleso - Maroš Mikita

Zelené pleso

Malebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Ide o nádherné ľadovcové jazierko v závere najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, nachádzjúce sa v nadmorskej výške 1 540 metrov. Priamo na brehu jazera stojí turistická chata s celoročnou prevádzkou.

Zelené pleso získalo svoje pomenovanie podľa zelených škvŕn, ktoré spôsobilo vyvieranie prameňov na jeho dne. Podľa dávnej povesti však tieto škvrny spôsobuje oslnivý zelený drahokam, ktorý do vody spadol z priľahlého štítu Jastrabia veža. Isté je, že Zelené pleso patrí k najkrajším plesám Vysokých Tatier a je veľmi obľúbeným miestom turistických výstupov.

 Zelené pleso. Foto: Ing. Pavol Peťovský, fotosúťaž Choď a foť 2013
Zelené pleso. Foto: Ing. Pav...

Na južnom brehu Zeleného plesa sa skláňa stena Malého Kežmarského štítu a na západnej strane dominuje Jastrabia veža. K jazierku vedie údolím žltý turistický chodník. Východiskovým bodom sú Tatranské Matliare alebo autobusová zastávka Biela Voda kúsok za Matliarmi. Prejdenie celej trasy zaberie približne 4 a pol hodiny čistého času.

Z autobusovej zastávky pri Bielej vode ide o relatívne nenáročné stúpanie v pásme lesa. Po dvoch hodinkách sa les prehupne do kosodreviny a pred vami sa otvoria krásne Tatranské štíty. Potom je to už len pol hodinka chôdze popri potoku k Chate pri Zelenom plese. Na chate vám chutne navaria zopár jednoduchých jedál v horolezeckej kuchyni.

 Chata pri Zelenom plese. Foto: Jano Štovka, MQEP
Chata pri Zelenom plese. Foto...

Ak sa nechcete vracať rovnakou cestou naspäť, je možné ísť ďalej na Veľké Biele pleso, ktoré je vzdialené len čosi vyše pol hodinky. Naspäť sa vrátite po modrej trase k autobusovej zastávke Biela Voda alebo do Tatranských Matliarov. Ak máte chuť, túru na Zelené pleso si môžete predĺžiť aj výstupom na Jahňací štít alebo pokračovaním na Skalnaté pleso a návratom cez Folvarskú poľanu po modrej.

Krásy Vysokých Tatier si môžete z turistického chodníka vychutnať aj v zimnom období. V zime je vo vysokohorskom prostredí dostupných približne 20 km značkovaných turistických chodníkov, ktoré sú pre turistov sprístupnené po vysokohorské chaty (s výnimkou Chaty pod Rysmi). Viac informácií a tipy na turistiku vo Vysokých Tatrách počas zimného obdobia nájdete TU.

 

Zdroj: www.turistik.sk, www.mojeslovensko.sk, Wikipédia, regiontatry.sk

Titulná foto: Maroš Mikita, fotosúťaž Choď a foť 2016

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese lub Brnčalka)1.94 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)1.94 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)1.94 km
Skalnatá cottage2.76 km
Skalnatá chata2.76 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)1.94 km
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)1.94 km
Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese lub Brnčalka)1.94 km
Skalnatá chata2.76 km
Skalnatá cottage2.76 km