zemplinske hamre

Zemplínske Hámre - múzeum a náučný chodník

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.

Pôvodná osada Josefsthal vznikla v roku 1809 v súvislosti s ťažbou a spracovaním železnej rudy pod Sninským kameňom a bola známa aj pod názvami Hutta, Jozefova Hámra, Pustá Hámra a Sninské Hámre. Postupne tu bolo vybudovaných niekoľko hámrov, drevouhoľná vysoká pec a železiarne, ktoré už koncom 19. storočia patrili k najdôležitejším producentom železnej rudy na Zemplíne.

Obec je východiskovým bodom na turistiku do Vihorlatských vrchov s atraktívnym Sninským kameňom a Morským okom. Je tu možnosť ubytovania, stravovania a športových aktivít (plávanie, pešia turistika, cykloturistika, lyžovanie na bežkách).  Priamo z obce vedie na Sninský kameň značená turistická trasa. Cyklotrasy „Po sninskej úzkokoľajke“ „Po stakčínskej úzkokoľajke“ a „Chodníkom planét“ prepájajú  Zemplínske Hámre  s okolitými samosprávami Snina, Stakčín a Kolonica.

Nad údolím Čierneho potoka v oblasti kameňolomu sa vypína prírodný útvar sopečného pôvodu nazvaný Babia skala. Je obľúbeným miestom horolezcov na tréningové aktivity. 

zemplinske-hamre.png

Replika hámra s vodným náhonom. Hámre boli predchodcami manufaktúrnej produkcie kovových výrobkov. (zdroj: Peter Filakovský)

 

V obci sa nachádza múzeum s expozíciami priemyselnej výroby a etnografie, informačné centrum a Hámorský náučný chodník, ktorý návštevníkov prevedie technickými pamiatkami a zaujímavosťami obce z čias ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa či ďalších kovov.

Múzeum v Zemplínskych Hámroch je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila pre ubytovanie vedenia železiarní. Od polovice 19. storočia bola táto budova využívaná ako hostinec, neskôr ako obecný dom služieb. V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie. Samostatné expozície sú v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom expozícia banskej činnosti. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi. Expozícia priemyselnej výroby a etnografie je vytvorená v spolupráci s viacerými múzeami, vrátane Baníckeho múzea Pro Gonzengergwerk Sargans vo Švajčiarsku.  Viac

 

hamre3.png

Replika štôlne. (zdroj: Peter Filakovský)

 

Hámorský náučný chodník prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov – ťažbou a spracovaním železnej rudy, výrobou dreveného uhlia, dopravou dreva. Návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré sa už inde v zemplínskom regióne nezachovali, dômyselný systém vodných kanálov budovaných kvôli hámrom a mnohé ďalšie. Hámorský náučný chodník má 14 zastavení, dĺžku 6,8 km. Viac

Zdroj: www.zemplinskehamre.sk

hamre-vlak-683x1024.png

Cestou náučným chodníkom nevynechajte úzkokoľajnú železničku, kde stojí zelený rušeň s vagónmi. (zdroj: Peter Filakovský)

 

Pozri tiež:

Klasicistický kaštieľ v Snine

Kaštieľ v Snine ohúri svojou krásou i históriou. V jeho útrobách sa skrýva aj chodba, ktorou pokojne môže prejsť konský záprah.

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.