Židovské suburbium Bardejov. Foto Jano Štovka, MQEP

Židovské suburbium Bardejov

Židovské suburbium v Bardejove, nachádzajúce sa za hradbami mesta, je najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva Bardejova. Od roku 2000 je spolu s historickým jadrom Bardejova zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Komplex židovských rituálnych stavieb pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia (bet hamidraš), rituálneho kúpeľa (mikve), expanznej veže a kotolne. V minulosti stál pri areáli aj rituálny bitúnok.

Najstaršou stavbou areálu je Stará synagóga, ktorá pochádza z roku 1836. Ide o unikátny typ deväťklenbovej synagógy, aký sa v súčasnosti na Slovensku nachádza už len v Stupave. Najzaujímavejším artefaktom je hebrejský chronostichon s dedikačným nápisom, ktorý je umiestnený nad vstupom do hlavnej sály na jej západnej stene.

 Židovské suburbium Bardejov – komplex. Foto Jano Štovka, MQEP
Židovské suburbium Bardejov...

Bet hamidraš, ktorý okrem štúdia slúžil aj ako modlitebňa, je mladším synagogálnym objektom v komplexe židovského suburbia. Rovnako ako rituálny kúpeľ bol postavený koncom 19. storočia. Na vstupnej fasáde rituálneho kúpeľa sa okrem tabule Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva nachádza aj pamätná tabuľa venovaná obetiam holokaustu, ktorá bola odhalená v roku 1992.

Židovské suburbium v Bardejove je v súčasnosti v stave postupnej obnovy. Hlavným investorom a iniciátorom je Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR.

 

Zdroj: www.slovak-jewish-heritage.org

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Magura0.19 km
Reštaurácia ASTRA0.19 km
Hotel Šariš***0.21 km
Gurmán Restaurant0.28 km
Daniel Restaurant0.36 km
Penzión Magura0.19 km
Hotel Šariš***0.21 km
Hotel Artin***0.54 km
Penzión Le Monde0.64 km
Penzión Bardejov1.29 km