Židovský cintorín v Bardejove. Foto: www.suburbiumbardejov.sk

Židovský cintorín v Bardejove

Bardejovský židovský cintorín je situovaný v širšom severnom okruhu mesta neďaleko hlavnej cesty smerom na Bardejovské Kúpele. Cintorín pozostáva z dvoch častí: staršej, na ktorej najstaršie náhrobky pochádzajú až z konca 18. storočia a novšej.

Na židovskom cintoríne v Bardejove sa nachádza približne 1 000 hrobov. Pochovaní sú tu aj potomkovia známeho chasidského rodu Halberstamovcov z Nowego Saczu. Uprostred cintorína, v malej murovanej stavbe (tzv. ohel), sa zasa nachádzajú hroby Mošeho (1848 – 1903), Rachel Fajgy a ich syna Jechiela Natana (1866 – 1934) Halberstamovcov.

Väčšina starších náhrobných kameňov je zdobená symbolickými motívmi zvierat (levy, jelene, vtáčiky, jednorožec), koruny či svietnika, zatiaľ čo na mladších náhrobkoch sa objavuje prevažne motív smutnej vŕby a hviezdy Dávida. Častými sú aj žehnajúce ruky symbolizujúce rod Kohenov a džbány charakteristické pre rod Levitov.

Židovský cintorín v Bardejove bol nedávno dôkladne renovovaný, vďaka čomu môže byť tento jedinečný komplex dôstojným miestom spomienky na zaniknutú bardejovskú židovskú komunitu.

 

Zdroj: www.geocaching.com

Titulná foto: www.suburbiumbardejov.sk

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizza Expres Panda0.52 km
Bistro u Tomiho0.58 km
Penzión Dolina0.63 km
Ver-de Restaurant0.69 km
Motorest Mark0.71 km
Penzión Bardejov0.59 km
Penzión Dolina0.63 km
Motorest Mark0.71 km
Hotel Artin***1.27 km
Penzión Le Monde1.34 km