zvonica-a-naucny-chodnik-pri-obci-hostovice

Zvonica a náučný chodník pri obci Hostovice

Pri obci Hostovice v Sninskom okrese sa počas prvej svetovej vojny odohrávali ťažké boje, bolo to najmä v apríli 1915. Mementom týchto historických míľnikov je cintorín, na ktorom je pochovaných 112 vojakov prevažne rakúsko-uhorskej armády. Nachádza sa tam tiež pamätník.

Ďalšou pripomienkou vojnových hrôz je zvonica na vrchu Skory (814 m n.m.), ktorá bola vybudovaná v roku 2016. Vedie k nej i náučný chodník, ktorého dĺžka predstavuje spolu 13 kilometrov. Trasu lemujú informačné panely, ktoré turistovi približujú, ako prebiehala bojová činnosť v tomto regióne, aké následky mala a kto konkrétne bojoval priamo v okolí obce Hostovice. Čas, za ktorý by mal turista túto trasu prejsť, sa odhaduje na približne štyri hodiny a 20 minút.

Turisticky pochod k zvonici v Hostoviciach 1

K zvonici na vrchu Skory usporadúva Klub vojenskej histórie Beskydy každoročne pochod, na ktorom sa zúčastňujú slovenskí i zahraniční turisti. Práve táto organizácia sa zaslúžila o výstavbu tohto objektu. Okrem iného sa venuje obnove pietnych miest z prvej svetovej vojny na celom severovýchode Slovenska.

V okolí Hostovíc sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré pripomínajú vojnové udalosti. Je to napr. vojnový cintorín v Stakčíne, ale aj Krypta vojakov v neďalekej obci Osadné.

Osadne - krypta. FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Zdroj foto: www.kvhbeskydy.sk

Pozri tiež:

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Rozkvet13.90 km
Reštaurácia Minos14.39 km
Hotel Kamei ***14.51 km
Penzión Adria14.54 km
Di Stefano14.59 km
Turistická ubytovňa Borovka3.20 km
Villa GOLD9.00 km
Ubytovanie Daniela Fridrichová13.55 km
Penzión Obšitník13.80 km
Turistická ubytovňa - Bytové družstvo13.97 km