Rekordné Legendarium vyvrcholí na hrade Šariš

Rekordné Legendarium vyvrcholí na hrade Šariš

Prešovským krajom cestoval rekordný počet detí

PREŠOV (12. 9. 2023) – Verejnosť sa v nedeľu 17. septembra symbolicky rozlúči s letnou turistickou sezónou v Prešovskom kraji. Trojdňové podujatie na hrade Šariš v tento deň vyvrcholí stretnutím rodín s deťmi, ktoré počas leta cestovali po kraji s legendami v rámci súťaže Legendarium. Cestovateľská súťaž na podporu turizmu v Prešovskom kraji má za sebou rekordný ročník.

Prešovský kraj objavovali v lete tisíce detí. Kampaň Legendarium na podporu cestovného ruchu v Prešovskom kraji dosiahla v tomto roku nový míľnik. Do cestovania sa v rámci oficiálnej štatistiky zaregistrovalo vyše 3 500 detí z celého Slovenska i zahraničia (najmä Českej republiky a Poľska). O brožúry na zbieranie súťažných ústrižkov s tipmi na výlety bol veľmi veľký záujem, náklad 15 000 kusov sa v zariadeniach cestovného ruchu rozdal už v polovici leta. Objavovanie Prešovského kraja hravou formou pripravila po 8. raz Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Brozurka_dievcatko-Legendarium2023

Letná turistická súťaž LEGENDARIUM predstavila rodinám pätnásť turistických lokalít hravou formou. Na vybraných miestach  v prírode našli deti trezor so súťažnými nálepkami a v 80 zariadeniach mohli získavať súťažné pečiatky. Každú oblasť im predstavila miestna legendárna postava. „Naším zámerom je predstaviť turistom široké možnosti trávenia voľného času v Prešovskom kraji. Spájame veľké známe turistické destinácie a poskytovateľov služieb s menšími, nepoznanými lokalitami. Vzájomne sú v projekte prepojení a cestujúcich motivujeme formou príbehu a súťaže navštíviť čo najviac miest,“ uviedol Michal Iľkanin, predseda KOCR Severovýchod Slovenska.

Mapa_Legendarium_2023_grafika

V rámci projektu vznikol aj nový zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec medzi obcami Jakovany a Červená Voda v sabinovskom okrese. „Veľkú pozornosť si vyslúžili aj lokality ako Raslavkameň pri Prešove, prírodná rezervácia Gazdoráň v Poloninách, malebné Vladičské vodopády, Rybníky na Hubkovej pri Humennom alebo vodopády Starý mlyn pri Nižnom Slavkove. Máme radosť, že okolité zariadenia a poskytovatelia služieb zaznamenali rast záujmu návštevníkov. Podporili sme tak aj lokality, ktoré nie sú verejnosti bežne známe,“ predstavil časť z 15 zapojených lokalít Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska. Do záverečného žrebovania sa prihlásilo 2035 detí, ktoré nazbierali vyše 35 700 ústrižkov.

Vodopády Starý mlyn_Nižný Slavkov_rodinka Legendarium

Legendarium vyvrcholí v nedeľu 17. septembra na hrade Šariš. Na spoločnom podujatí pri príležitosti Ukončenia leta na hrade a Svetového dňa cestovného ruchu je pripravený bohatý kultúrny program.

SVS-2023---svetovy-den---PLAGAT---web

Program na hrade Šariš sa začne už v piatok 15. septembra svätou omšou, pokračovať bude koncertom a divadelným predstavením. Sobotný program od 18.00 hod. láka najmä nočnými zážitkami v podobe hľadania pokladu, pripravené bude spájania hradov svetelným signálom, pozorovanie nočnej oblohy, fakľový sprievod a stanovačka. Nedeľa bude patriť hlavne rodinám s deťmi. Návštevníci hradu sa môžu tešiť na divadelné a hudobné vystúpenia, zabaviť sa na skákacích hradoch, bublinovej šou, vyskúšať si maľovanie na tvár, pečenie perníkov, workshop kaligrafie aj piknik so štúrovcami.  V stánku KOCR Severovýchod Slovenska budú pripravené materiály s tipmi na výlety v Prešovskom kraji.  

saris hrad 1

Podujatie spoločne pripravili Mesto Veľký Šariš, Hrad Šariš, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a ďalší partneri. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Vyhodnotenie kampane je symbolický spojené aj s oslavami Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. september. V tento deň v roku 1970 boli prijaté stanovy WTO (World Tourism Organization), najvýznamnejšej medzinárodnej organizácie v oblasti svetového cestovného ruchu. Načasovanie osláv WTD je symbolické aj preto, že sa koná v čase, kedy sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a zároveň sa začína na južnej zemskej pologuli. Hlavným zmyslom WTD je vyzdvihnutie cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, politických a ekonomických hodnôt a jeho prínosu pre celkový rozvoj spoločnosti.

logo_Ministerstvo_dopravy_SR_nove_SK_JPG_2023_farebne

POZRI TIEŽ:

Objavte s deťmi Tajomný les Krakovec

Nevšednú prechádzku pod korunami stromov ponúka nový zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec. Nachádza sa v sabinovskom okrese, medzi obcami Jakovany a Červená Voda. Chodník pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Návštevníci na trase objavia zábavné prvky aj napínavý príbeh.

11 drevených chrámov, ktoré musíš vidieť

Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Možno ich nazvať aj umeleckými dielami.