Objavte s deťmi Tajomný les Krakovec

Objavte s deťmi Tajomný les Krakovec

Nová atrakcia láka hravými prvkami a tajomným príbehom

Prešov/Sabinov (10. 7. 2023) - Nevšednú prechádzku pod korunami stromov ponúka nový zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec. Nachádza sa v sabinovskom okrese, medzi obcami Jakovany a Červená Voda. Chodník pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Návštevníci na trase objavia zábavné prvky aj napínavý príbeh.

Zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec vznikol ako súčasť projektu Legendarium, v ktorom zaujímavé turistické miesta Prešovského kraja predstavujú miestne legendy. Určený je prioritne rodinám s deťmi, ale aj bežným turistom, ktorí majú chuť objavovať zaujímavé miesta,“ pozýva na novú trasu Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Tajomny les Krakovec_foto_ok

Chodník je okružný, má dĺžku štyri kilometre.  Zaparkovať je potrebné pri obecnom úrade v Jakovanoch, kde je prvá informačná tabuľa. Trasa sa začína na kraji obce Jakovany pri kaplnke pod lesom a pokračuje do lesa Krakovec.

 Kaplnka nad Jakovanmi
Kaplnka nad Jakovanmi

Trasa chodníka je značená bielo-červenou miestnou turistickou značkou. Vedie lesnou cestou, neskôr starou furmanskou cestou, na ktorej sa nachádza vzácny historický nález – hraničný medzník osadený v roku 1567. Odtiaľ pokračuje chodník ku korytu Krakovského potoka. Lokalita je spojená s legendou o osade, ktorá sa prepadla pod zem v časti lesa s príznačným pomenovaním „Prepadliská“.

2 (4)

Trasa spojená so zážitkom

Na trase chodníka sprevádzajú návštevníkov tabuľky s príbehom o zbojníkovi Jakovovi a liečiteľke Lesane, ktorí boli obyvateľmi zaniknutej osady. Prechádzku v lesnom prostredí dopĺňajú informačné tabule, zábavno-náučné a hravé prvky, ktoré preveria pohybové schopnosti najmä detských návštevníkov.

Tajomny les Krakovec_lavka

Dračie krídlo, strom lásky, zabudnutý voz, drevené lávky a mnohé ďalšie prvky dovedú návštevníkov lesa až k prepadnutej osade. Tu nájdu trezor so súťažnými nálepkami Lesany z cestovateľskej súťaže Legendarium. Tajomný les Krakovec je jednou z pätnástich lokalít Prešovského kraja, v ktorých môžu deti získať súťažné nálepky Legendarium. Za návštevu zariadení získajú zase súťažné pečiatky.

Tajomny les Krakovec_trezor_M. Magulova

Aj takouto formou predstavujeme zaujímavé miesta Prešovského kraja širokej verejnosti a podporujeme ich návštevnosť. V minulom roku sme vytvorili zábavný chodník v lokalite Údolie obrov v Slanských vrchoch. Tento rok je to lokalita Krakovec s hraničným kameňom. V okolí sa nachádzajú ďalšie zaujímavé turistické miesta ako napr. Spiaci mních, hrad Kamenica, Ľutina a iné, takže turisti tu môžu stráviť nielen jednodňový výlet, ale aj niekoľko dní,“ doplnil Janoško. Všetky informácie o novej trase nájde verejnosť na stránke www.legendarium.info.

Tajomny les Krakovec_prekazkova draha

Chodník Tajomný les Krakovec pripravila KOCR Severovýchod Slovenska v spolupráci s miestnym nadšencom Karolom Baňasom a obcami Jakovany a Červená Voda. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Príbeh o Tajomnom lese Krakovec: https://www.legendarium.info/clanok/lesana-a-jakov

logo_Ministerstvo_dopravy_SR_nove_SK_JPG_2023_farebne

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Legendarium 20223_banner_1204x720

 

V Prešove 10. 7. 2023, Kontakt: Mgr. Barbora Čechová, media@severovychod.sk

 

POZRI TIEŽ:

V Prešovskom kraji čaká rodiny hravé leto

Tipy na výlety vytvorené na mieru rodinám s deťmi a rekordný počet zapojených zariadení prináša počas leta 2023 projekt Legendarium.

Dovolenka na „bajku“ po Prešovskom kraji 2023

Aj ty miluješ pred sebou sa mihotajúcu krajinu, keď jazdíš na bicykli? Ak áno, Dovolenka na bajku je pre teba ako stvorená. Nezáleží na tom, či si skúsený alebo rekreačný jazdec. Z pestrej ponuky cyklovýletov si vyberie každý.