J. Štovka: Najfotogenickejší kraj na Slovensku? Prešovský kraj!

J. Štovka: Najfotogenickejší kraj na Slovensku? Prešovský kraj!

Fotograf Ján Štovka prevzal aj v roku 2018 patronát nad fotografickou súťažou Prešovského kraja Choď a foť. Na konte má mnoho významných ocenení, patrí k európskej aj svetovej fotografickej špičke. Fotografia je jeho živobytím aj vášňou. Za jednu z najdôležitejších vecí považuje – ostať stále vášnivým amatérom!

Prečítajte si inšpiratívny rozhovor, ktorý vznikol na jeseň roku 2015. Ako vidí Prešovský kraj úspešný fotograf, ktorý precestoval kusisko sveta? Čo radí začínajúcim fotografom? Aká je podľa neho dobrá fotka? 

Profil: Ján Štovka sa narodil v Humennom, žije v Prešove. Je profesionálnym fotografom, venuje sa aj hre na husliach a pôsobí ako učiteľ fotografie. Vyštudoval hudobnú výchovu a etiku na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, neskôr v Prahe absolvoval školu fotenia (IDIF Praha). Je podpredsedom Professional Photographers Association of Slovak Republic a členom viacerých medzinárodných asociácií profesionálnych fotografov. Na konte má viac ako 30 ocenení svetového formátu. V októbri 2016 bude predsedom poroty súťaže Choď a foť 2016.

Jano-Stovka.jpg Foto: archív Jána Štovku

Vráťme sa na chvíľu do čias, kedy ste sa začali venovať fotografovaniu. Ako si spomínate na svoje fotografické začiatky?

K fotografii som sa dostal už ako dieťa. Takmer v každej rodine bol vtedy nejaký fotoaparát na čiernobiely film, rovnako aj u nás doma. Potom som od fotografovania načas odbočil a venoval som sa intenzívnejšie hudbe. Až po skončení vysokej školy ma hudba akosi prestala baviť a začal som znova poškuľovať po fotografii. Postupne som sa začal fotografovaniu venovať naplno, navštevoval som kurzy, spravil som si školu v Prahe. Tak záľuba pozvoľne prerástla k profesionálnej práci. Čiže od koníčka, od záujmu o fotografovanie som sa dostal k práci. A myslím si, že v živote človeka je absolútne perfektné, ak sa mu niečo také podarí.

Kedy nastal zlom, že ste sa z amatéra alebo nadšenca stali skutočným profesionálnym fotografom?

Ja som amatér vždy. Lebo byť amatérom neznamená, že človek je menej kvalitným fotografom. Amaterizmus je o vášni, je o tom – byť nadšencom fotografie. Čiže v duši som stále amatér. Ak hovoríme o profesionálnej fotografii, to je u mňa čas, kedy som sa fotografovaním začal živiť a fotografie začali tvoriť gro môjho príjmu. Ľudia si niekedy myslia, že amatérska fotografia je niečo dehonestujúce oproti profesionálnej fotke. Vôbec to tak nie je, rozdiel spočíva len v tom, že profesionálny fotograf sa fotením živí.

Čo fotíte najradšej?

Veľmi rád fotím ľudí. Tiež mám rád krajinársku fotografiu. I keď nepatrím k absolútnym nadšencom, takmer až „šialencom“ v pozitívnom slova zmysle, ktorí si ráno o druhej vyšliapu na štíty a čakajú na správne svetlo. (smiech) A keď im to nevyjde, zlezú dole a na druhý deň idú znova. Takto zanietený ja nie som. Tým, ktorí to zvládajú, patrí môj obdiv. Takže hlavne komerčná fotografia, ľudia, krajina,  reporty a vlastne všetko.  Som rád, že najmä fotografovanie ľudí sa často prelína s mojou profesionálnou prácou v komerčnej fotografii, takže tam sa viem vyblázniť.

Strazan-J-Stovka.jpg Foto: archív Jána Štovku

Na konte máte niekoľko významných ocenení. Ktoré je pre vás najcennejšie?

Každé ocenenie pre mňa veľa znamená. Je to spätná väzba, ktorú si veľmi vážim. Nie je to o kamarátskom potľapkávaní niekde v krčme, ktoré síce dobre padne, ale nepovie vám, či je vaša fotka skutočne dobrá. Ocenenia sú výsledkom nezávislého hodnotenia ľudí. Vnímam ich ako objektívne hodnotenie svojej práce, či spĺňa štandardy európskej alebo svetovej fotografie. Takým top ocenením je pre mňa titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) z roku 2013. Dopracovať sa k titulu je dosť náročný proces. Človek musí prejsť niekoľko etáp, vždy sa hodnotí jeho celistvá práca. Fotograf má za úlohu vytvoriť  ucelenú myšlienku so sériou dvadsiatich štyroch fotografií. Musia byť nielen technicky správne, ale hodnotí sa najmä „wow efekt“. Veľmi si vážim, že súťaž hodnotili porotcovia, ktorí patria k svetovej špičke. Išlo o sériu fotografií s hercami z Divadla Jonáša Záborského „Celý svet je divadlo“, ktorá sa doplnila o tému „Všetci muži a ženy sú herci“.

J-Stovka-2.jpg Foto: archív Jána Štovku

Fotografická súťaž Choď a foť, v ktorej ste predsedom poroty, je určená každému, kto má chuť spraviť zaujímavú fotografiu z Prešovského kraja. Prezraďte pár tipov na dobrú fotku pre našich súťažiacich.

Fotografia by mala určite spĺňať kritérium estetickosti. To znamená, musí mať prvok krásna. Bolo by fajn, ak by sa pri krajinárskych fotkách vyhli takzvaným „automobilovkám“. To znamená – zastavím auto, vystúpim, prejdem 50 metrov, cvaknem výhľad a hotovo. Aj keď fotka môže byť na prvý pohľad krásna, v krajinárskej fotografii sa vyžaduje, aby fotograf vydal zo seba viac, nielen to základné minimum úsilia. Skôr je to o tom, aby človek dané miesto poznal, vyčkal si na dobré svetlo, kedy krajina vyzerá najkrajšie. Aby spravil ten záber inak, ako je na ďalších stovkách podobných fotiek.

Čo si všímate na fotkách ako prvé a čo bude pre Vás hlavným aspektom pri hodnotení?

Jednoznačne musí mať „wow efekt“. To je vec, ktorá funguje všade vo svete fotografie. Človek sa pozrie na fotografiu a povie si: „To je krásne!“ Dobré svetlo, dobrá kompozícia, to sú už sekundárne faktory pri hodnotení. V prvom rade musí fotka zaujať.

Elvis-J-Stovka.jpg Foto: archív Jána Štovku

A čo photoshop? V mnohých vašich prácach ho samozrejme nájdeme. Ako teda vnímate vášnivé diskusie ohľadom využívania photoshopu?

Tieto debaty vychádzajú podľa mňa iba z neschopnosti a neznalosti diskutérov posunúť sa do iných rovín, prípadne ovládať tieto postupy, ktoré tak kritizujú. Aj vo fotografii platí, že nedá sa ísť hlavou proti múru. Celý svet funguje na tom, že photoshop je pomocník pri tvorbe fotografií, vo všetkých súťažiach je plne akceptovaný. Pomáha upraviť fotografiu. Mimochodom, retušovalo a upravovalo sa odjakživa, snáď odkedy vznikla fotografia. Ja preto v súvislosti s touto témou hovorím: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!  

Ste rodákom z Prešovského kraja, žijete v Prešove. Máte svoje obľúbené miesta na fotenie?

Prešovský kraj je jednoznačne najfotogenickejší kraj na Slovensku. Som o tom presvedčený a to som precestoval Slovensko i kus sveta. Je absolútne fotogenický od hôr cez čarovnú prírodu, Tatry, hrady, kultúru. Ďalej zaujímaví ľudia, etniká… Človek tu nájde strašne veľa motívov, nádherné miesta na fotenie. Mám rád aj historické zákutia miest, vrátane Prešova. Mrzí ma napríklad nezmyselný zákaz fotografovania na prešovskej Kalvárii, ktorý bol vydaný počas leta. Informoval som sa v tejto veci na ministerstve kultúry a som rád, že z ich odpovede na základe zákonov vyplýva, že zákaz je neoprávnený. Kalvária je jedno zo skvelých miest na fotografovanie, takže verím, že nezmyselný zákaz odtiaľ čoskoro zmizne. Inak si rád zájdem aj na menej známe miesta ako Spiaci mních pri Kamenici, Bukové pralesy, skvelé fotografie ponúkajú Sninský kameň, Humenné, Levoča a odporúčam tiež miesta na východných hraniciach krajiny. Jednoducho Prešovský kraj je pre mňa ako fotografa veľmi inšpiratívny.

www.janostovka.com

J-Stovka-Spiaci-mnich.jpg

Súťaž Choď a foť  trvá do 16. októbra 2016. Do súťaže je možné zasielať fotografie zhotovené na území Prešovského kraja. Na víťazov čakajú zaujímavé ceny a spoločná výstava fotografií. Informácie o súťaži

 

Aktuálna tvorba Jána Štovku (MQEP) v roku 2016: 

Jano-Stovka-1-1024x683.jpgJano-Stovka-2016-1024x681.jpgJano-Stovka-2016-2-1024x681.jpgJano-Stovka-2016-3-1024x681.jpgJano-Stovka-2016-4-1024x681.jpgJano-Stovka-2016-5-1024x681.jpg

Foto: archív Jána Štovku

Tagy