Hunkovce

Vojnový cintorín v Hunkovciach

Vojnový cintorín nemeckých vojakov v Hunkovciach pochádza z čias druhej svetovej vojny. Na základe medzivládnej československo-nemeckej zmluvy o susedstve a v rámci nej vyhlásenia oboch vlád o vyhľadávaní, udržiavaní a starostlivosti o vojnové hroby z roku 1992, ho nemecká súkromná humanitárna organizácia Ľudový zväz starostlivosti o nemecké vojnové hroby v roku 1994 znovu vybudovala. V roku 1995 bol vysvätený.

Na cintoríne v Hunkovciach našlo miesto svojho posledného odpočinku takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Na hroboch sú umiestnené kríže s menami, údajmi a vojenskými hodnosťami, pričom na každej strane kríža sú uvedení štyria padlí.

Pre cintorín je príznačný centrálny kríž, ktorý stojí v mulde naplnenej vodou a zásobovanej z prameňa nachádzajúceho sa nad cintorínom. Vstupná budova z dreva je typickým regionálnym architektonickým prvkom. Plot okolo cintorína je pokrytý drevenými šindľami.

 

Zdroj: www.vhu.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

Pozri tiež:

Drevený chrám, Hunkovce

Neveľký drevený chrám v Hunkovciach bol postavený koncom 18. stor. uprostred cintorína. Tento malý chrám bol dostačujúci pre vtedajší počet obyvateľov. Je zasvätený Ochrane

Po stopách 1. a 2. svetovej vojny

Vydajte sa po stopách 1. a 2. svetovej vojny. Počas cesty budete mať možnosť navštíviť unikáte miesta Severovýchodu Prešovského kraja. Ten je jedným z mála regiónov súčasnej Slovenskej republiky (SR), kde prebiehali vojenské operácie počas 1. svetovej vojny. Boj o Karpaty sa sústredil aj na územie jeho krajného severovýchodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin6.75 km
Reštaurácia Pizza express Svidník7.04 km
Royal restaurant & pizzeria7.08 km
Venti 207.60 km
Sportcentrumsk7.62 km
Stavbet8.16 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča11.25 km
Penzión Driečna **11.82 km
Hotel Ondava****15.73 km
Penzión Habura16.10 km