Humenne kastiel_exterier. FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie, ktorá má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu. 

Predchodcom kaštieľa bol už na prelome 12. a 13. storočia vodný hrad – stredoveká pevnosť, obklopená zo všetkých strán vodnou priekopou. Prvými známymi majiteľmi boli Drughetovci. Keď hrad v roku 1619 až do základov vyhorel, postavili na jeho mieste veľký štvorkrídlový kaštieľ.

Koncom 17. storočia prešiel kaštieľ do rúk Csákyovcov a začiatkom 19. storočia sa majiteľmi stali Andrássyovci. Tí sa pustili sa do rozsiahlej prestavby, po ktorej kaštieľ nadobudol pseudoformu francúzskych barokových kaštieľov – pribudol anglický park s rybníkom, japonský altánok a vstup do kaštieľa odvtedy strážia návštevníkmi obľúbené plastiky leva a levice. Nádherná knižnica získala drevené obloženie s kazetovým stropom.

 Kaštieľ Humenné – interiér. Foto: Jano Štovka
Kaštieľ Humenné – interi...

V súčasnosti sa v humenskom kaštieli nachádza Vihorlatské múzeum s bohatými expozíciami.

Umelecko-historická expozícia ponúka pohľad na bývanie šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie. Jednotlivé miestnosti sú plné skvostov a cenných exponátov.

K najkrajším miestnostiam patrí Zlatý salón, v ktorom nájdete aj pozlátenú sedaciu súpravu. Orientálna (čínska) izba má na strope fresku predstavujúcu prijatie arabských vyslancov na čínskom cisárskom dvore. Pozornosť si zasluhujú aj originálne vázy a taniere z čínskeho porcelánu.

 Orientálna (čínska) izba v kaštieli v Humennom. Foto: Jano Štovka
Orientálna (čínska) izba v...

Mimoriadne zaujímavou je aj izba Márie Terézie. Stropná maľba zobrazuje príchod cisárovnej Márie Terézie do brán mesta. Miestnosť má nezvyčajný 8-uholníkový tvar a pätoro tajných dverí ukrytých vo vstavaných skriniach. Mária Terézia všakv Humennom nikdy nebola, a tak túto krásu nikdy nevidela. Majiteľ Štefan Csáky izbu vybudoval na jej počesť.

Návštevníkom je tiež sprístupnená galéria uhorských kráľov, zbierka zbraní či unikátny poklad keltsko-dáckych mincí z 2. storočia pred Kristom

Prírodovedná expozícia predstavuje návštevníkom živočíšstvo Horného Zemplína vrátane medveďa hnedého a zubra hrivnatého. Súčasťou kaštieľa je aj expozícia sakrálneho umenia s kaplnkou Panny Márie a Galerijná sieň Oresta Dubaya.

 Salón v neorenesančnom slohu. Foto: Jano Štovka
Salón v neorenesančnom sloh...

 

Skanzen – Expozícia ľudovej architektúry a bývania

V blízkosti kaštieľa v centre mesta sa nachádza areál skanzenu s expozíciou ľudovej architektúry a bývania. Spolu 16 objektov predstavuje rázovitú architektúru východokarpatského regiónu – dreveničky s tradičným vybavením, hospodárske budovy, mlyn, kováčsku dielňu, studňu či remeselné a hospodárske nástroje.

 Skanzen v Humennom. Foto: Úrad PSK
Skanzen v Humennom. Foto: Úr...

Dominantou skanzenu je autentický drevený Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice z roku 1764. Kostolík bol pôvodne zhotovený bez jediného kovového klinca. Najvýraznejšie zdobenou časťou je barokový etážový ikonostas z polovice 18. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.

 Drevený chrám – interiér. Skanzen Humenné. Foto: Jano Štovka
Drevený chrám – interiér...

 

Titulná foto: Jano Štovka

 

POZRI TIEŽ:

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Sninský kaštieľ

Dnes v kaštieli Snina nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias. Prvá miestnosť: keď sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina; keď sa noví majitelia Sniny rozhodnú postaviť kaštieľ, ktorý potom žije svojou históriou; keď v Jozefových Hámroch odlievajú bájneho Herkulesa.

 

INŠPIRÁCIE Z REGIÓNU:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Bergamo0.12 km
Reštaurácia Slovakia0.16 km
Reštaurácia Modrý Kocúr0.26 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.35 km
Reštaurácia Dukla0.43 km
Apartmány Bunker Pub0.57 km
Milénium Café & Penzión0.70 km
Hotel Karpatia****0.85 km
Penzión Proxima1.19 km
Penzión ASTON1.71 km