jasenovsky hrad

Hrad Jasenov

Jasenovský hrad leží na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m., od Humenného je vzdialený približne 4 km. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Falošné mince

Na hrade sa v 16. storočí za Gabriela Drugeta razili falošné mince. Na začiatku používali pri výrobe týchto falošných mincí cenné kovy, no neskôr menej hodnotné. Možno preto vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, odhalili a za túto činnosť  neskôr v Prešove i popravili. 

Prvý raz sa Hrad Jasenov v listinách spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312 a hrad im patril až do 17. storočia.

Hrad Jasenov, vchod. Foto - Jano Štovka MQEP

V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehaní ho ťažko poškodili a neskôr ho už neopravovali.

Tajná chodba

Ďalšou zaujímavosťou je "úniková" chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15 m a po dvoch miernych zákrutách sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu alebo o pokus o dobytie hradu.

Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená. Pokračovanie v prácach oddialila prvá svetová vojna o takmer celé storočie, až do roku 2011, kedy obnovu hradu iniciovali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Jasenovského hradu v spolupráci s obcou Jasenov.

Pozri tiež:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****20.17 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ3.94 km
Hotel Zelená Lagúna ****20.17 km
Hotel Kamei20.62 km
Ranč Zaľubova26.22 km
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle26.25 km