Dvojvýstava v Tatranskej galérii

21. máj - 31. júl

Tatranská galéria v tomto období v rámci nového projektu Podporujeme mladých SZČO umelcov pripravila výnimočnú dvojvýstavu, v ktorej spája súčasný a minulý pohľad na zaujímavé umelecké odvetvie zlatníctvo a umelecký šperk, v ktorom sa používa pradávny materiál smalt.

Smalt, alebo email má v histórii svoje nezastupiteľné miesto a dlhú tradíciu. V priebehu stáročí sa postupy práce menili. Vyvinulo sa mnoho techník v závislosti na kultúrnych tradíciách konkrétnych území, historickom i geografickom kontexte. Emailérstvo bolo až do 19. storočia doménou zlatníkov, šperkárov a remeselníkov, ktorí ho využívali na výzdobu predmetov umeleckej a remeselnej hodnoty, teda artefaktov zlatníckych, klenotníckych, liturgických atď.  Často sa email používal aj ako náhrada farebnosti drahých kameňov. 

Prvú výstavu predstavujú súčasné umelecké šperky, ktorých autorkou je Mgr.art. Annamária Mikulíková (1984). Táto kolekcia emailových šperkov je inšpirovaná dielom  významného spišského zlatníka Jána Silašiho (*1707 - †1782) nadväzujúca na bohatú tradíciu výroby smaltu na Spiši.

Eternelle pozvanka

Druhá výstava nám odhaľuje vzácnosti v súčasnosti ukryté na farách, alebo v kostoloch na Spiši od veľkého majstra významného spišského zlatníka Jána Silašiho.

V kontexte slovenského, ale aj stredoeurópskeho umenia sa Ján Silaši javí ako výnimočná osobnosť. V tvorbe maľovaného emailu nemal prakticky medzi umelcami tvoriacimi v blízkych časových vrstvách konkurenta – nielen doma v Levoči, ale ani v Uhorsku. Je druhým umelcom po majstrovi Pavlovi z Levoče, ktorého dielo bolo na Slovensku vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Silasi pozvanka

Pozri tiež:

Tatranská galéria, Poprad

Galéria sídli v bývalej parnej elektrárni postavenej v secesnom štýle. Jedinečné priestory ponúkajú aj jedinečné zážitky – výstavy rozmanitých diel, koncerty, vystúpenia i tvorivé dielne.

Miesto podujatia: