Archeofestival a Svetový deň cest. ruchu

29. sep 2018 14:00

V sobotu 29. septembra môžete v Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou cestovať v čase! Ako sa žilo v pradávanej minulosti, čo ľudia jedli a ako to chutilo, ako si vyrábali nástroje, ako bývali a odievali sa... To všetko môže verejnosť vidieť a zažiť počas Archeofestivalu, ktorý je zároveň pripomenutím 4. narodenín Archeoparku Živá archeológia.

Podujatie je spojené s oslavou Svetového dňa cestovného ruchu. V areáli archoeparku tak návštevníci budú mať možnosť spoznať zaujímavosti Prešovského kraja, tipy na výlety a nový pripravovaný produkt cestovného ruchu Svätomariánska púť. Stánok a aktivity v ňom pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

"Príďte do nášho živého archeologického múzea na najväčšie podujatie tohto roka, ktorým si priblížime aj výsledky končiaceho sa projektu Interreg V-A PL-SK "Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu Karpát"," pozýva na podujatie riaditeľka Krajského múzea Mária Kotorová.

V archeoparku vďaka projektu pribudli v tomto roku nové objekty. Celkovo v archeoparku stojí už sedem historických príbytkov - z paleolitu, neolitu, mladšej doby železnej, mladšej doby bronzovej (2 príbytky) a včasného stredoveku (2 príbytky). V areáli nájdete aj výrobné prístrešky, kovolejársky z doby bronzovej, hrnčiarsky z doby laténskej a kuchynský z včasného stredoveku. Pribudla aj mohyla z neskorej doby kamennej a ochodza pri palisáde.

Ako chutili placky, kaša alebo chlieb v minulosti? Ako si vyrábali naši dávni predkovia keramiku, ako sa štiepal kameň, čím sa zdobili dávne krásavice? Bohatý program doplnia aj šermiari, remeselníci či možnosť jazdy na koni. Tešíme sa na vás!

SDCR 2018

 

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.Miesto podujatia: