Archeopark v Hanušovciach n. Topľou, FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Múzeum v Hanušovciach nad Topľou je originálne a jedinečné a zároveň jediné na Slovensku, ktoré v sebe spája živý archeopark a tradičné kamenné múzeum.

Archeopark Živá archeológia v areáli kaštieľa poskytuje jedinečné poznanie dávnych dejín – originálnou formou vlastného zážitku. Sedem obydlí predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku (paleolit, neolit, mladšia doba železná, mladšia doba bronzová a včasný stredovek), takže prehliadkou archeoparku prejdete asi 30 000 rokov v čase

 Archeopark. Zdroj foto: Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou
Archeopark. Zdroj foto: Vlast...

Paleolitický objekt je podľa nálezu z Tibavy, chata z mladšej doby kamennej je replikou nálezu z Košíc, obydlia z mladšej doby bronzovej – jeden zo Sedlísk-Podčičvy a druhý, ktorý  kopíruje pôdorys domu z Nižného Hrušova. Keltský objekt má predlohu na lokalite Zemplín z mladšej doby železnej a slovanský zrubový dom je postavený podľa čiastočne zachyteného pôdorysu objektu zo Skrabského. Obytná zrubová stavba so šindľovou strechou z včasného stredoveku je zasa postavená podľa nálezu z Vlače.

V areáli nájdete aj výrobné prístrešky, kovolejársky z doby bronzovej, hrnčiarsky z doby laténskej a kuchynský z včasného stredoveku.

 Archeopark. Zdroj foto: Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou
Archeopark. Zdroj foto: Vlast...

Tušíte, ako reže paleolitický nôž? Viete, aká je ťažká sekera z neolitu? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Vylúdite tóny na hudobných nástrojoch?

V archeoparku je zakázaný výraz: nedotýkajte sa! Naopak, je to interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou.

V archeoparku najmä počas letných prázdnin čaká verejnosť mnoho podujatí, počas ktorých si návštevníci môžu vyskúšať rôzne remeslá i chute dôb dávno minulých.

 Archeopark. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Archeopark. Foto: Jano Štovk...

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi.

Kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia a kedysi patril významnému uhorskému rodu Dessewffy. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka
Kaštieľ Hanušovce. Foto: J...

V múzeu môžete vidieť cenné zbierky z prírody a histórie regiónu. Expozície  zoznamujú návštevníkov s históriou od geologického obdobia druhohôr, a to vrátane ukážok unikátnych skamenelín morských živočíchov. Súčasné geologické obdobie štvrtohory prezentuje flóru a faunu lesov a pririečnych nív. Samostatné časti sú venované náboženským dejinám, remeselnej činnosti a napokon vojenským dejinám zavŕšeným dvomi svetovými vojnami v 20. storočí.

Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. storočia, meštiansku obývaciu izbu zo začiatku 20. storočia a spálňu z polovice 20. storočia.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka
Kaštieľ Hanušovce. Foto: J...

Pre organizované skupiny je možné si k prehliadke objednať poldeň v múzeu – prácu v dielni starých remesiel (tkanie, výroba keramiky v ruke a na hrnčiarskom kruhu).

 

Viac informácií: http://tripolitana.sk/

 

POZRI TIEŽ:

Vranov nad Topľou

Navštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí.

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia u Hricka0.28 km
Penzión Eden0.88 km
Hotel Alfa ***10.05 km
Penzión Farmer12.16 km
Hotel Šport12.44 km
Penzión Eden0.88 km
Hotel Alfa ***10.05 km
Penzión Farmer12.16 km
Penzión Tatra12.41 km
Hotel Šport12.44 km