S potešením...

14. máj - 20. júl

Výstava insitného umenia S potešením... prezentuje viac než sedemdesiat malieb a skulptúr autorov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Talianska, Francúzska a Srbska. Vybraný súbor vystavovaných diel pochádza z múzejného zbierkového fondu výtvarného umenia Vihorlatského múzea v Humennom. Výberovú výstavu európskeho insitného umenia dopĺňa autorská prezentácia malieb z kolekcie Daniela Finka z Humenného.

Vystavované diela zo zbierok múzea vznikali počas pätnástich ročníkov medzinárodného plenéra insitnej tvorby Insita. V priebehu trvania projektu získalo Vihorlatské múzeum od zúčastnených domácich a zahraničných autorov súbor 245 akvizícií, ktoré umelecky obohacujú výstavné priestory múzea a areál expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzen). Z prezentovaných diel sú na výstave zastúpené maľby v technikách olej, akryl, akvarel, podmaľba na skle, pastel a kombinované techniky. Trojrozmerné exponáty predstavujú skulptúry z kovu, kameňa a drevené skulptúry z polychrómovanou úpravou a nepolychrómované. Tematicky prevládajú krajinky, figurálne kompozície, veduta a portréty s motívmi každodenného pracovného a rodinného koloritu. Realistické zobrazovanie života dopĺňajú mytologické, zvieracie, sakrálne a folklórne motívy.

Zachytenie reálneho miesta, dejov a skutočných postáv v prúde miznúceho času, sú témou, ktorou sa návštevníkovi jazykom insity prihovára Daniel Fink. Ako sám autor uvádza, obrazy maľuje pre potešenie svoje a blízkych, ktorým pomáha oživovať spomienky. Vo Finkovych temperách a akryloch nájdu nielen Sninčania, Uličania, Košarovčania, Osadňania či Kochanovčania svoje časom pominuvšie domy, dvory, svojich rodákov a blízkych. Pre návštevníkov je Finkova kolekcia insitných malieb potešením z romantického spomínania, ako aj osobitým projektom uchovávania histórie regiónu.

Výstava insitného umenia S potešením je verejnosti prístupná v Galerijnej sieni Oresta Dubaya Vihorlatského múzea v Humennom od 14. mája do 20. júla 2022.

POZVÁNKA S POTEŠENÍM...

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

 

Miesto podujatia: