Staň sa hasičom

23. aug 2018 10:00 - 16:00

Prešovské deti môžu na vlastnej koži vyskúšať ako sa voľakedy hasilo. V rámci podujatia Staň sa hasičom spoznajú unikátne zbierkové predmety, ktoré sú súčasťou najväčšej expozície svojho druhu na Slovensku. Vyskúšať si budú môcť aj hasičskú sirénu.

Cieľom podujatia je priblížiť mladým návštevníkom históriu hasičstva formou nezabudnuteľného zážitku. Okrem starej techniky, ktorá siaha až do 18-teho storočia, tu na deti čaká aj zábava. Lektori pre nich pripravili rôzne hry.

„Podujatie bude nie len poučné, ale i zábavné. Deti si budú môcť zahrať pexeso, puzzle a rôzne iné činnosti, ako napríklad maľovanie a kreslenie. Pre najmenších máme pripravené  aj omaľovánky, všetko samozrejme s hasičskou tematikou“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 23. augusta a je súčasťou cyklu Netradičné prázdniny v múzeu. V unikátnej expozícii deti uvidia napríklad celodrevenú cechovú striekačku alebo jedinečný produkt priemyselnej revolúcie – parnú striekačku rakúskej výroby. K najobdivovanejším exponátom však určite patria automobilové hasičské vozy z tridsiatych rokov minulého storočia značky Škoda.

„Ako bonus si môžu deti vyskúšať aj dvojtónovú signalizačnú píšťalu. Tá v minulosti slúžila na komunikáciu medzi hasičmi“ dodáva Lazorík.

Na v poradí už siedmy tohtoročný denný tábor sa treba nahlásiť vopred. Jeden vstup bude v dopoludňajších hodinách o desiatej a druhý o trinástej popoludní. Obidva vstupy budú pod vedením odborných pracovníkov a lektorov. Počet miest je limitovaný.

Pozri tiež:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Miesto podujatia: