partizansky-bunker-pod-krivanom

Partizánsky bunker pod Kriváňom

Asi hodinu chôdze z Troch studničiek po ceste na Kriváň nájdeme zrekonštruovaný partizánsky bunker označený pamätnou tabuľou, pripomínajúci ťažký boj nemeckých fašistov s partizánskym oddielom Vysoké Tatry, ktorý sa tu odohral 14.01.1945.

Jednou z obetí spomínaných bojov bol aj slovenský horolezec, horský vodca a lekár Zoltán Brüll. Pôvodne pôsobil ako súkromný lekár, čo mu bolo po vzniku Slovenského štátu znemožnené, chvíľu pôsobil ako kúpeľný lekár, vysokohorský nosič a napokon skončil ako železničný údržbár. Bol internovaný v tábore nútených prác, odkiaľ utiekol k partizánom do oblasti Kôprovskej doliny.

Ako lekár – humanista ošetril aj zajatého nemeckého vojaka Geralda Schachta s vážnym strelným poranením, ktorý by bez lekárovej rýchlej pomoci prišiel o nohu, možno aj o život. Nemecký vojak využil svoj zlepšujúci sa zdravotný stav a moment, keď bola väčšina partizánov v teréne a unikol. Ešte v ten večer zaútočil na Bunker pod Kriváňom početný nemecký oddiel a partizánov vrátane Zoltána Brülla zavraždili.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel SOLISKO****7.02 km
Hotel Toliar***7.21 km
Hotel PATRIA****7.21 km
Wellness Hotel Borovica****7.55 km
Hotel Crocus****7.56 km
Penzión Nebeski5.02 km
Chata pod Soliskom5.11 km
Solisko Cottage5.11 km
Hotel SOLISKO****7.02 km
Hotel PATRIA****7.21 km