NAJ v CR 2016: Nominované NAJ produkty

NAJ v CR 2016: Nominované NAJ produkty

Prehľad nominovaných produktov na ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2016 – v kategórii NAJ produkt. Organizátorom ocenenia je KOCR Severovýchod Slovenska. Nominácie zasielala organizátorom odborná i laická verejnosť do 30. novembra 2016. Z nomino­vaných produktov vyberie jedného víťaza verejnosť v online hlasovaní od 12. 12. 2016 do 12. 1. 2017 (vrátane) na stránke www.severovychod.sk. Zároveň nominácie NAJ produktov posúdi aj odborná porota, ktorá taktiež vyberie víťaza/resp. víťazov kategórie.

Hlasovanie-NAJ-v-CR-maly-banerik-800x208.jpg

Nominované produkty 2016:

BIKE PARK JANOV

Miesto, lokalizácia produktu: Obec Janov (okr. Prešov)

Prvotná myšlienka vybudovania bike parku vznikla v hlave jedného z členov High Riders. Do tej doby sa starali o malé lyžiarske stredisko v rodnej dedine Janov pri Prešove. Stredisko chceli využiť aj v letnej sezóne a tak postupne začali na tomto mieste s budovaním bike parku. V roku 2016 vybudovali trať  s názvom „Funtrail“, ktorá obsahuje prvky family trate, ale aj náročnejšie pasáže s drevenými a hlinenými klopkami, dropmi. Súčasťou je aj 18 metrový drevený most a 36 m wallride.
V bike parku Janov sa okrem hlavnej trate „Funtrail“ pre zjazdové bicykle nachádza aj mini pumptrack a detská trať. V areáli je multifunkčné ihrisko pre športové aktivity (voľný vstup), nafukovací hrad pre deti a trampolína. V budúcnosti je vízia vybudovať viacero tratí. Otvorenie bike parku sa uskutočnilo 2. 7. 2016. Od vtedy v ňom High Riders zorganizovali niekoľko zaujímavých podujatí, čím prispievajú k návštevnosti a podpore cestovného ruchu vo svojom regióne. Snažia sa motivovať mladých ľudí k športu a využívať potenciál  lyžiarskeho strediska počas celého rokaViac

Bikepark-Janov.jpg


FESTIVAL MADE IN SLOVAKIA 2016

Miesto, lokalizácia produktu: Poprad, 3. – 6. 8. 2016

Piaty ročník festivalu Made in Slovakia sa uskutočnil 3. – 6. augusta 2016. Každoročne láka viac a viac návštevníkov, v roku 2016 ich bolo viac než 50 000. Cieľom podujatia je prezentovať domácim a zahraničným návštevníkom to, čím je Slovensko charakteristické a výnimočné. Made in Slovakia do Popradu prináša originálne a autentické slovenské výrobky a ľudovo-umeleckú tvorbu. Ide teda o festival všetkého slovenského s mottom: Ochutnajte Slovensko v centre Popradu. Podujatie pripravuje Občianske združenie PRE MESTO, o. z. v spolupráci s mestom Poprad. Festival počas štyroch dní naplnil námestie v Poprade takmer 120 vystavova­teľmi tak, aby bola zastúpená každá oblasť, ktorá určitým spôsobom charakterizuje Slovensko – od minulosti až po súčasnosť. Na námestí našli návštevníci tradičné remeslá, chovateľov, včelárov, výrobcov potravín, vinárov, pivárov, automobilový priemysel, textilnú výrobu, výrobu doplnkov i prezentáciu kultúrnych a cestovateľských možností Slovenska. Podujatie bolo doplnené pestrým kultúrnym programom. Viac

LEZECKÁ STENA – BOULDER, Prešov
Miesto, lokalizácia produktu: Lanové centrum Outdoorpark, Prešov

Lezecká stena Boulder, otvorená 9. marca 2016 poskytuje komplexné služby pre širokú verejnosť na prevádzanie le­zenia bez lana – boulderingu. Boulder v Prešove ako súčasť športového areálu Lanového centra Outdoorpark kom­binuje bouldrovku s výškou 4,6 m (250 m2) spolu s lezením s lanom o výške 8 m (90 m2). Na stene je množstvo ciest rôznej náročnosti, postavených na 3 200 chytoch a štruktúrach. Priestor je doplnený o špeciálnu lezeckú rozcvičovňu a posilňovňu. Lezecká stena Boulder poskytuje priestor pre športovcov aj pre lezenie verejnosti, ktorá si môže vybrať medzi voľným lezením alebo organizovanou činnosťou formou krúžkov, táborov pre deti alebo kurzov pre dospelých. Bouldrovka už hostila preteky Slovenského pohára v boulderingu s medzinárodnou účasťou i Majstrovstvá Slovenska v boulderingu detí. Prešov je tak jedno z mála miest na Slovensku, kde sa rozvíja tento stále populárnejší spôsob aktívneho trávenia voľného času a láka domácich aj početných návštevníkov.Vi­ac


MEDVEDIE DNI 2016
Miesto, lokalizácia produktu: Hrebienok, Vysoké Tatry, 4. – 7. 8. 2016

Najväčší medvedí festival na Slovensku a jedno z najväčších podujatí pre rodiny s deťmi počas leta nielen vo Vysokých Tatrách ale aj na Slovensku vôbec. „Živé" medvede, Máša a Medveď, Andrej Bičan, Miro Jaroš, Fíha TRALALA, nové medvedie hry a súťaže, zábavné detské divadelné predstavenia a množstvo sprievodného programu, vrátane edukatívnych aktivít zaplnili Hrebienok počas štyroch augustových dní. V tomto roku sa podarilo počas festivalu naplniť historicky najväčšiu návštevnosť podujatia v celej jeho 9 ročnej histórii, kedy na najnavštevovanejšie miesto vo Vysokých Tatrách, na Hrebienok,  prišlo 37 tisíc návštevníkov. Organizátorom sa podarilo prekonať aj minuloročné čísla (nárast o štyritisíc návštevníkov). V posledný deň festivalu, v nedeľu, padol aj ďalší rekord, a to v počte návštevníkov festivalu za jeden deň, na Hrebienok ich prišlo 12-tisíc. Hlavným organizátorom je OOCR Región Vysoké Tatry.


VIDEOVIZITKA „ODDYCH DUŠE“ - KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY (SOŠ Stará Ľubovňa)
Miesto, lokalizácia produktu: Kúpele Vyšné Ružbachy

Propagačné materiály pre turistickú destináciu kúpele Vyšné Ružbachy pod názvom „Oddych duše“ vypracovali študenti odboru hotelová akadémia SOŠ Stará Ľubovňa v rámci súťaže Top turistická destinácia regiónu. Propagačné materiály zahŕňajú videovizitku, plagát a powerpointovú prezentáciu. Výber destinácie bol ovplyvnený aj tým, že študenti časť praktického vyučovania vykonávajú v jednotlivých kúpeľných zariadeniach a priamo v praxi sledujú návštevnosť, možnosti a potenciál kúpeľného miesta. Vybranú destináciu odprezentovali aj tematicky ladeným stánkom na výstavisku Agrokomplex v Nitre, kde ponúkali širokej verejnosti letáky, katalógy, suveníry, knihy či minerálnu vodu „Jozef. Cieľom bolo upriamiť pozornosť na dôležitosť tohto miesta ako turistickej destinácie nielen pre pacientov, ale aj pre rodiny a mladých ľudí a hlavne zvýšiť návštevnosť jej v budúcnosti. V minulosti získali študenti za podobné práce viaceré ocenenia. V tohtoročnej súťaži Mladý tvorca 2016 si odniesli mimoriadne ocenenie predsedníčky SACR .

PÁTRAČSKÁ HRA HĽADANIE GORGYHO ELIXÍRU ŽIVOTA
Miesto, lokalizácia produktu: Stredisko SKI&SUN Bachledka, Ždiar

Hľadanie „Gorgyho elixíru života“  je pátračská hra v stredisku SKI/SUN Bachledova, ktorá vznikla v roku 2016. Pri pátračskej hre deti putujú lesom a na 10 stanovištiach, ktorých polohu musia nájsť podľa GPS alebo buzoly (orientácie podľa svetových strán), získavajú od obyvateľov lesa indície, ktoré ich nasmerujú k vylúšteniu záhady Gorgyho elixíru života. Výsledkom hľadania je slovo, ktoré ich dovedie k vylúšteniu záhady, čo je základnou prísadou elixíru života. Gorgy je maskot strediska Bachledka, goralský yeti, hôrny strážca, ochranca dobrých ľudí a kamarát obyvateľov lesa. Má už 300 rokov, orlí zrak a výborné zdravie. To všetko vďaka elixíru, ktorý pravidelne užíva.
Gorgyho dobrodružstvo tak láka do hôr celé rodiny a ponúka im príjemnú aktivitu na deň strávený v prírode, lesoch Spišskej Magury. Súčasťou hry je pátracia mapa a zapožičanie buzoly. Po vylúštení tajničky dostanú deti odmenu. Viac
Patracska-hra-Bachledova-dolina.png

SIEŤ ZNAČENÝCH TURISTICKÝCH TRÁS V PREŠOVSKOM KRAJI 2016
Miesto, lokalizácia produktu: Prešovský kraj, okr. Prešov, okr. Stará Ľubovňa

Sieť turistických značkovaných trás (TZT) vyznačená pásovým značením podľa STN 01 8025 uľahčuje turistom celoročný bezpečný pohyb v prírode. Smerové a časové údaje na turistických informačných miestach – rázcestníkoch pomáhajú orientovať sa v teréne domácim i zahraničným turistom. Práve zahraniční návštevníci oceňujú systém a kvalitu československej školy turistického značenia. O údržbu a obnovu značenia v teréne sa (s výnimkou územia TANAPU), starajú dobrovoľní, odborne vyškolení značkári Klubu slovenských turistov. Každoročne sa púšťajú do obnovy značenia aj do značenia nových trás. Na území Prešovského samosprávneho kraja je spolu 2 572 km peších TZT. Červené, modré, žlté i zelené trasy, smerovníky, to všetko je výsledkom práce nadšencov v rozličných regiónoch kraja.

Stovky kilometrov obnoveného značenia pribudli aj v roku 2016. Len v oblasti pôsobenia prešovskej skupiny značkárov to v tomto roku bolo až 180 kilometrov TZT. Nechýbajú medzi nimi náročné trasy ako napríklad červená trasa Cesty hrdinov SNP od TIM Dolný Prokopov mlyn až do Terne v dĺžke 35 km, modrá Sabinov – Priesmyk Branisko (30 km), zelená trasa Prešov – Kapušany (13 km) a mnoho ďalších. V lokalite Starej Ľubovne a okolia pribudlo až 94 km obnovených trás, medzi nimi aj značenie smerom na poľskú hranicu, obnovou prešli tiež úseky ako Haligovce – Lipovce, Ľubovniansky hrad – Úboč, Litmanová – Sedlo Rozdiel, št. hranica a stovky ďalších kilometrov v celom kraji, ktoré uľahčujú orientáciu turistom a smerujú ich na zaujímavé, známe i menej známe miesta Prešovského kraja.


KST-kolaz1.jpg  

ŠIKOVNÁ SEZÓNKA
Miesto, lokalizácia produktu: Vysoké Tatry (produkt je platný aj pre územie mimo Prešovského kraja (Nízke Tatry, doplnkové služby aquaparky, strediská v zahraničí a pod.))

Šikovná sezónka je prelomový sezónny skipas za výnimočne výhodnú cenu. Predáva sa elektronicky prostredníctvom e-shopu www.gopass.sk. Predaj je rozložený na dve fázy. V apríli zaplatí klient zálohu a na jeseň doplatí zvyšok. Kúpou v apríli nie je nútený vydať celú sumu a môže lyžovať celý apríl (cena v apríli 49 € záloha + 150 € doplatok na jeseň (spolu 199€)). Alebo si ho môže zakúpiť v „druhej vlne“ od septembra do októbra (249 €). (Pultová cena celosezónneho skipasu je pritom až 400 €.) Ceny „šikovnej sezónky“ sú na úrovni 6 dňového skipasu, takže sa oplatí aj klientom, ktorí plánujú týždňovú dovolenku v Tatrách. „Šikovná sezónka“ platí každý deň počas celej lyžiarskej sezóny.

Okrem skipasu si klienti môžu „šikovnú sezónku“ rozšíriť o celosezónny vstup do aquaparkov, sezónny skipas do partnerských stredísk v zahraničí, nočné lyžovanie a pod. Majitelia „šikovnej sezónky“ sú držiteľmi kariet gopasss, čo znamená že zároveň sú členmi vernostného programu, z ktorého môžu čerpať mnoho výhod a zliav, môžu sledovať nalyžované kilometre, či zapojiť sa do lyžiarskej súťaže ski challenge. Podľa štatistík šikovní sezónkari nalyžujú v priemere o 201 km viac a na svahu strávia o 9 dní viac ako bežní klienti, čím sezónka prispieva k pozitívnym číslam rastu cestovného ruchu a vďaka priaznivej cene sa lyžovačka v Tatrách stáva dostupnou pre širšie skupiny klientov. Viac

sikovna-sezonka-plagaty-spolu.jpg

TATRY ICE MASTER 2016
Miesto, lokalizácia produktu: Hrebienok, 29. – 31. 1. 2016

Tatry Ice Master sú neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch na Hrebienku. V roku 2016 prebehol  4. ročník s návštevnosťou rekordných  22 tisíc návštevníkov, čo dokazuje populárnosť a záujem o uvedený produkt. Počas troch dní použili tvorcovia 45 ton ľadu a vytvorili 36 sôch. Súťažné tímy pochádzali zo 16 štátov. Umelci sa počas podujatia museli popasovať s tromi súťažnými zadaniami. Medzi ľadovými atrakciami boli napríklad rímske koloseum či londýnsky Tower Bridge, pri ktorých sa zastavil každý návštevník. Program doplnili každý deň hudobné vystúpenia s vyvrcholením v podobe ľadovej ohňovej show. Program

VEĽKÉ LETNÉ PUTOVANIE S LOMNIČKOU KVETINKOVOU A OCHRANKOM TATRANSKÝM 

Miesto, lokalizácia produktu: Región Vysoké Tatry

Produkt Rozprávkové tatranské putovanie bol pripravený pre rodiny s deťmi ako komplexný návod na trávenie času v rámci Regiónu Vysokých Tatier. Pútavým spôsobom navádza deti na aktívne spoznávanie kraja plného majestátnych štítov, krištáľovo čistých plies, slnečných strání plných kvetov, miest s množstvom zvierat, k vodopádom a na rôzne zaujímavé turistické cestičky a chodníčky. Deti spoznávajú tatranské zákutia a učia sa, ako sa správať v národnom parku spolu s rozprávkovými postavičkami, ktorými sú Ochranko Tatranský, Lomnička Kvetinková a Smrečinka Lesná. Deti si mohli zakúpiť k putovaniu Tatranský pas, zbierať do neho pečiatky z putovania, vyplňovať úlohy či značiť si svoje postrehy a zážitky z dní strávených vo Vysokých Tatrách. Zároveň po splnení určitého množstva úloh získali odmenu (magnetku) a pri správnom splnení min. ôsmich z desiatich úloh putovali do zlosovania o hodnotné ceny (najmä pobyty v Tatrách). Putovanie s rozprávkovými postavičkami pripravilo Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, trvalo od mája do novembra 2016 a využilo ho viac ako 500 detí. Viac

velke-tatranske-putovanie.jpg

VYHLIADKOVÝ AUTOBUS PREŠOVSKÁ 49-ka
Miesto, lokalizácia produktu: Prešov

Vyhliadkový autobus zaviedlo mesto Prešov prvýkrát počas letnej sezóny 2016 (júl – august 2016). Cieľom je originálnym a praktickým spôsobom predstaviť návštevníkom Prešova nielen jeho nádherné historické centrum, ale aj širšie okolie – Solivar, Kalváriu, Vodárenskú vežu, sídliská… Práve na sídliskách sa odohráva „obyčajný“ život, ktorý mnohokrát zaujíma turistov viac ako  tradičné klasické pamiatky. Prešovská 49-ka má názov odvodený od 49. rovnobežky, ktorá pretína historické centrum Prešova. Vyhliadkový autobus mal originálnu potlač, ktorá lákala pohľady zvedavých Prešovčanov i návštevníkov. V autobuse boli sprievodkyne, ktoré mali pripravený pestrý odborný výklad, na obrázkoch ukazovali staré fotografie Prešova či kvíz so šarišskými slovíčkami. Na konci jazdy dostal každý záujemca prekvapenie na záver – originálny Certifikát o prekročení 49. rovnobežky. O vyhliadkový autobus bol veľký záujem, počas dvoch mesiacov ho využilo takmer 650 turistov a mesto Prešov uvažuje o predĺžení jeho prevádzky v najbližšej letnej sezóne na 4 mesiace. Viac

vyhliadkovy-autobus-49.jpg  

KOCR Severovýchod Slovenska zároveň ďakuje za nominácie na NAJ produkt týkajúce sa projektu LEGENDARIUM. Nakoľko je KOCR Severovýchod Slovenska organizátorom ocenenia a zároveň autorom projektu LEGENDARIUM, nebude nominácia zaradená do hlasovania ani do hodnotenia poroty. „Veľmi pekne ďakujeme za nomináciu pre naše Legendarium 2, sme radi, že zaujalo a aj zaslané nominácie sú pre nás impulzom v jeho pokračovaní. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí nám zaslali nominácie na ocenenie vo všetkých kategóriách, teší nás, že ich môžeme takouto formou propagovať a predstaviť verejnosti,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

HLASOVANIE:

Hlasovanie-NAJ-v-CR-maly-banerik-800x208.jpg

Pozri tiež:

NAJ v CR 2016: Nominované zariadenia a zamestnanci

Víťazi predošlých ročníkov