Výtvarné spektrum 2020

2. júl - 22. júl

Vihorlatské múzeum v Humennom sprístupňuje od 2. júla 2020 v Galerijnej sieni Oresta Dubaya výstavu diel krajského kola celoslovenskej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby pod názvom Výtvarné spektrum – Prešovský kraj 2020. Vernisáž výstavy sa uskutoční 2. júla 2020 v koncertnej sieni Vihorlatského múzea v Humennom so začiatkom o 16. hodine. (Rozborový seminárov sa koná v galerijných priestoroch so začiatkom o 14.30 hod.).

Do 57. ročníka súťažnej prehliadky prihlásilo celkovo 65 autorov z Prešovského kraja (z okresov Bardejov, Humenné, Kežmarok, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou) 120 súťažných diel. Autori súťažili v dvoch vekových skupinách od 15 do 26 rokov a nad 26 rokov v kategóriách maľba, kresba, grafika a plastika. Samostatnú kategóriu tvorila insitná tvorba autorov bez vekového rozlíšenia. Odborná porota hodnotila umeleckú výpoveď, proporčnú vyváženosť, technickú zdatnosť, kompozičnú náročnosť, a farebné cítenie autorov a autenticitu rukopisu. V aktuálnom súťažnom ročníku udelila porota trinásť cien a sedem čestných uznaní.

Výstavnú kolekciu tvorí vo Vihorlatskom múzeu 63 diel od 40 autorov zo všetkých zúčastnených okresov Prešovského kraja. Z hľadiska výtvarných techník prevládajú akryl, olej, pastel, akvarel, grafická tvorba rôznych druhov, diela vytvorené technikou plstenia, využívajúce hlinu, leptanie plechu a prácu so samorastmi. Žánrovú rozmanitosť tvorby prezentujú kresby, grafiky, maľby a plastiky. Vystavované diela sa návštevníkom prihovárajú vnímavým dotykom k životným témam, aktuálnym dejom a predstavám. Svojou farebnosťou, osobitým stvárnením a dejovou zápletkou komunikujú večné témy radosti i sklamania, zaľúbenosti, starnutia, hľadania a predstáv idylického života, ale reagujú aj na práve prežívanú novú skutočnosť pandemickej
hrozby a karanténneho obdobia.


Výstava vo Vihorlatskom múzeu v Humennom potrvá do 22. júla 2020. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

vernisáž

POZRI TIEŽ:

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha.

 

Miesto podujatia: