Z hlbín zeme

14. máj - 30. sep

Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci so súkromnými zberateľmi sprístupňuje širokej verejnosti výstavu minerálov, hornín a skamenelín dokumentujúcich geologickú rozmanitosť územia Slovenskej republiky so zameraním na oblasť pod Vihorlatom.

Vybraný súbor vystavovaných exponátov pochádza zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom z lokalít v zbernej oblasti múzea, ako aj ďalších lokalít východného Slovenska. Výber tvoria ukážky z múzejnej zbierky takmer päťsto geologických
exponátov mineralogickej a petrografickej kolekcie a z takmer deväťsto paleontologických zbierkových predmetov.

Kolekciu minerálov zastupujú ukážky polodrahokamov s výnimočnou farebnosťou, leskom a zaujímavým kryštalickým usporiadaním. Mnohé z nich sa dnes radia k vzácnym prírodninám nachádzajúcim svoje uplatnenie v zberateľstve a šperkárstve. Medzi inými si majú návštevníci možnosť pozrieť zblízka aj regionálny mineralogický skvost - marmarošské diamanty z lokalít v uličskej doline, ktoré sú súčasťou prírodovednej expozície múzea. Múzejnú mineralogickú zbierku opálov aktuálne dopĺňajú ukážky minerálov z regiónov Vihorlat a Kamienka v zastúpení miniatúrnych a veľkorozmerných chlóropálov zo súkromnej zbierky.

Súbor najstarších vystavovaných exponátov hornín a skamenelín z treťohorného obdobia (2 500 - 542 miliónov rokov geologickej časovej škály) sa vzťahuje na obdobie geologického formovania nášho územia. Vo výstavnej kolekcii vynikajú svojou veľkosťou
pieskovcové kamenné gule z dna treťohorného mora Thetys, historicky i bádateľsky vzácne skamenené stopy živočíchov a rastlín z morského dna. Z najmladších skamenelín vystavuje múzeum štvrtohorný travertín s odtlačkami pravekých rastlín a skamenelinu jaseňového kmeňa z územia Humenného z obdobia zhruba spred dvadsiatich piatich miliónov rokov.

Zaujímavou súčasťou prezentovaných exponátov sú aj získané sopečné substancie z nášho regiónu zastúpené prevažne sopečnou pemzou, andezitom, tufom, obsidiánom a andezitovou lávou, ako aj nedávno získaný sopečný materiál z Islandu.

Výstava minerálov, hornín a skamenelín pod názvom Z hlbín Zeme je pre verejnosť prístupná v Prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea v Humennom od 14. mája do 30. septembra 2022.

POZVÁNKA. Z HLBÍN ZEME

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Miesto podujatia: