Jalová kostolík

Drevený chrám, Jalová

Východ Slovenska je okrem množstva zaujímavostí známy aj veľkým počtom drevených chrámov. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Juraja v Jalovej pochádzajúci z roku 1792 je jedným z nich.

Obec Jalová leží neďaleko mesta Snina. Drevený chrám sv. Juraja nájdete približne v strede obce a hoci leží len kúsok od cesty, je tak trochu skrytý za budovami.

Chrám sv. veľkomučeníka Juraja znie síce veľkolepo, no ide o maličkú stavbu. Napriek tomu v čase výstavby úplne postačoval pre potreby miestnych obyvateľov. Chrám má jednoduchú zrubovú konštrukciu, ktorá je postavená na kamennom základe a dve vežičky s kovovými trojramennými krížmi.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Drevený chrám v Jalovej patril k tzv. „chrámom v kožuchu” – bol omietnutý a obielený. V roku 2002 v ňom došlo k rozsiahlym opravám, bol kompletne obnovený, ale už neomietnutý.

Každú nedeľu a počas sviatkov sa v chráme na kopci slúži liturgia. Miestni veriaci tu zachovávajú juliánsky kalendár. Liturgickým jazykom je slovenčina a cirkevná slovančina. Ako skonštatoval správca, chrám navštevuje reálne približne len desať ľudí. Jalová totiž patrí medzi samosprávy s počtom obyvateľov do 100.

 

Zdroj: www.planetslovakia.sk, www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Kalná Roztoka

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke je jednou z malebných zrubových sakrálnych stavieb severovýchodného Slovenska. Tento chrám sa už na prvý pohľad líši...

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Rozkvet7.69 km
Hotel Bystrá Snina8.10 km
Reštaurácia Minos8.21 km
Hotel Kamei ***8.45 km
Penzión a reštaurácia Euroharmen8.68 km
Turistická ubytovňa Obecný dom Stakčín4.50 km
Turistická ubytovňa - Bytové družstvo7.51 km
Ubytovanie Daniela Fridrichová7.69 km
Autocamping - stanový tábor Snina7.97 km
Hotel Bystrá Snina8.10 km