alan-hyza-kostol-mikulas-25

Kostol sv. Mikuláša v Starej Ľubovni

Rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša, ktorý pochádza z obdobia okolo roku 1280 predstavuje dominantu historického námestia a zároveň jednu z najkrajších národných kultúrnych pamiatok mesta Stará Ľubovňa. Podľa farskej kroniky v roku 1112 spolu s farou vyhorel, počas nasledujúcich rokov prešiel viacerými menšími, či väčšími prestavbami a rekonštrukciami. Kostol je možné navštíviť so sprievodcom.

O významnej historickej hodnote kostola svedčí množstvo nálezov nedávnej obnovy. Prvý významný objav bol odkrytý reštaurátormi v roku 2016. Išlo o stredovekú fresku na severnej strane presbytéria. V roku 2018 prebehol v kostole aj archeologický výskum. Nájdené, preskúmané a zdokumentované boli krypty doposiaľ známe len z archívnych materiálov. Objavené boli aj tri hroby a základové murivá preukazujúce jednotlivé stavebné etapy kostola a obnovené fresky vo víťaznom oblúku, teda oblúku medzi loďou a svätyňou kostola. Kostol nedávno prešiel aj komplexnou vonkajšou rekonštrukciou, ktorá so sebou priniesla aj ďalší zaujímavý objav - po odstránení ciferníka hodín na veži, boli odhalené pôvodné ciferníky namaľované na fasáde.

alan-hyza-kostol-mikulas-25

Kostol prešiel aj vnútornou rekonštrukciou. Jednotná výmaľba nechala vyniknúť objavené fresky zo 14.storočia, oltáre, epitafy a iné vzácne artefakty. V kostole sa nachádza sedem oltárov, vzácna rokoková kazateľnica z 2. polovice 18.storočia, kamenná krstiteľnica či pôvodné pastofórium, teda priestor, kde sa v minulosti uschovávala Najsvätejšia Sviatosť Oltárna.

alan-hyza-kostol-mikulas-10

Kostol je možné navštíviť so sprievodcom. Na prehliadku je potrebné sa objednať  e-mailom na adrese info@visitspis.sk alebo v Regionálnom informačnom centre v Starej Ľubovni.  

Cena vstupného je 2,00 €/dospelá osoba, 1,00 €/dieťa, senior alebo držiteľ preukazu ZŤP. Vstupné predstavuje symbolický príspevok na obnovu kostola.

alan-hyza-kostol-mikulas-2

Kostol sv. Mikuláša, Stará Ľubovňa. Foto: Wikipédia, Investigatio, CC BY-SA 3.0

POZRI TIEŽ:

Stará Ľubovňa

Zavítajte do Starej Ľubovne, mesta s bohatou históriou a lákadlami pre turistov. Ľubovniansky hrad a skanzen, Viktóriine záhrady...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Gurmen0.27 km
Hotel Familia0.96 km
Salaš u Franka1.11 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery1.58 km
Nestville Taberna4.01 km
Penzión Gurmen0.27 km
Hotel Familia0.96 km
Nestville apartments4.11 km
Hotel Sorea Ľubovňa6.79 km
Penzión Litmanová8.44 km