Dom lubovnianskeho mestana 1

Dom ľubovnianskeho mešťana

Dom ľubovnianskeho mešťana približuje život strednej meštianskej vrstvy v Starej Ľubovni. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia v štýle „altdeutsch”, pričom celú expozíciu obohacujú starožitné doplnky, z ktorých mnohé sú darmi od potomkov starých ľubovnianskych rodín, čím dom naberá skutočne staroľubovnianskú atmosféru.

Unikátom Domu ľubovnianskeho mešťana je odhalená klenba dokonale zachovanej čiernej kuchyne s kuchynským vybavením, ďalej pracovňa mešťana, obývacia miestnosť a spálňa.

 Dom ľubovnianskeho mešťana. Zdroj foto: www.marmon.sk
Dom ľubovnianskeho mešťana...

Prehliadka je obohatená aj o staré dobové fotografie zo života Ľubovňanov a pohľadov na starobylé ulice, ktoré návštevníka prenesú do nie až tak dávnej histórie mesta Stará Ľubovňa. Zároveň je na nich možné krásne sledovať architektonickú premenu mesta, keďže mnohé z domov dnes už neexistujú.

Dom ľubovnianskeho mešťana je sprístupnený od priestorov pivnice, kde je v súčasnosti inštalovaná expozícia dielne modrotlače, až po povalu, kde sa dozviete niečo viac o remeslách a cechoch v Starej Ľubovni a jej okolí.

 Mincovňa. Zdroj foto: www.marmon.sk
Mincovňa. Zdroj foto: www.ma...

Mincovňa

Kedysi významné remeselnícke mesto Stará Ľubovňa malo na konci 18. storočia aj svoju vlastnú menu, tzv. „ľubovniansky zlatý”.

Dom ľubovnianskeho mešťana oprášil toto platidlo, a tak sa vám naskytá jedinečná možnosť vlastnoručne si vyraziť svoju mincu. Je len na vás, či si ju necháte pre šťastie, alebo ju použijete ako platidlo v Stredovekom vojenskom tábore pod hradom na disciplíny, akými sú: jazda na koni, streľba z kuše, streľba z luku, detský lanový park a pod.

Ako vyzerá táto minca a aké je odhalenie spišského tajomstva, to vám už porozpráva Dom ľubovnianskeho mešťana.

Od mája roku 2010 razia už aj Ľubovniansky medenák!

 

Vstup do expozície

  • žiaci, študenti, dôchodcovia, ZŤP – 1,50 € (bez razenia mince)
  • dospelí 2,00 € (bez razenia mince)
  • deti do 6 rokov – 0,01 € (bez razenia mince)
  • skupinová zľava nad 15 ľudí -10 % – pri školských skupinách nad 10 detí má 1 dozor vstup zdarma (zľavy nie je možné navzájom kombinovať)
  • vyrazenie si vlastnej mince „Ľubovniansky zlatý” alebo „Ľubovniansky medenák” – 0,70 €
  • fotografovanie expozície – 2,00 €

 

Zdroj: www.marmon.sk

Titulná foto: www.marmon.sk

 

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Nestville Park

Objavte domov prvej slovenskej Nestville Whisky v expozícii liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, nachádzajúcej sa v regióne severného Spiša, v malebnej dedinke Hniezdne.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Gurmen0.32 km
Hotel Familia0.98 km
Salaš u Franka1.16 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery1.64 km
Nestville Taberna4.01 km
Penzión Gurmen0.32 km
Hotel Familia0.98 km
Nestville apartments4.11 km
Hotel Sorea Ľubovňa6.75 km
Penzión Litmanová8.49 km