eliasovka-zima-vyhlad-2-1024x683

Litmanová – Hora Zvir – Eliášovka

Litmanová je skvelým miestom ponúkajúcim možnosť relaxácie počas celého roka. V povedomí verejnosti je spájaná predovšetkým s horou Zvir, ktorá je od obce vzdialená asi 3 km. Ide o známe pútnické miesto, kde sa od 5. augusta 1990 do 6. augusta 1995 zjavovala Panna Mária dvom dievčatám, vtedy jedenásťročnej Ivetke a dvanásťročnej Katke. Hora Zvir aj v súčasnosti patrí k vyhľadávaným lokalitám nielen slovenských, ale aj zahraničných pútnikov. Čaro krásnej prírody a silný duchovný rozmer tohto miesta prináša pokoj do duší mnohých návštevníkov. Výlet preto môže začať práve tu. Hora Zvir je dostupná autom, pričom parkovanie je k dispozícii v blízkosti pútnického miesta.

 Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniny
Zdroj: OOCR Severný Spiš Pi...

Okrem Kaplnky Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky tu možno nájsť aj prameň sv. Jána Krstiteľa, ktorý je aj súčasťou Cesty minerálnych prameňov a mnohí mu prisudzujú liečivé účinky. Práve z hory Zvir vedie najkratšia cesta k vrchu Eliášovka. Turistický sprievodca síce udáva výstup na vrchol aj prostredníctvom dvoch značených chodníkov, a to z obcí Jarabina a Litmanová, my sa naň vyberieme cyklistickým chodníkom, niekoľko desiatok metrov pod pútnickým miestom. Ten nie je vyznačený na mape, ale spája sa s turistickým chodníkom označeným žltou farbou. Dostaneme sa tak až na vrchol Eliášovky, kde stojí približne 20 metrov vysoká rozhľadňa s výhľadom na slovenské a poľské kopce.

 Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniny
Zdroj: OOCR Severný Spiš Pi...

Eliášovka s nadmorskou výškou 1 023 m je totiž najvyšším bodom obce Litmanová a zároveň hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice. Západne je možné vidieť Vysoké Tatry, pri lepšej viditeľnosti vidno až na Oravské Beskydy. Východná strana ukazuje výhľad na Čergov a najmä v zime či skoro na jar pri dobrom počasí je možné vidieť zasnežené lúky Polonín a poľských Bieszczad. Južne sa rozprestierajú Levočské vrchy. Pri veži je vybudovaný altánok, lavičky a ohnisko ponúkajúce priestor na oddych v prírode. Eliášovka skrýva aj svoju dávnu históriu, keďže cez jej vrchol viedla počas druhej svetovej vojny tajná kuriérska cesta, ktorou putovali utečenci z Poľska smerom do Maďarska. Chodník vedúci cez hraničný hrebeň je súčasťou cesty sv. Jakuba.

Tento nenáročný výlet je vhodný aj pre starších, či rodiny s deťmi. Krásna príroda, ktorá lemuje trasu až na vrchol Eliášovky očarí každého, a to bez ohľadu na ročné obdobie.

Zdroj: OOCR Severný Spiš Pieniy

 

Minerálny prameň svätého Jána Krstiteľa

Obec Litmanová a najmä Hora Zvir je mariánske pútnické miesto zjavenia Panny Márie, ktorá sa tu zjavovala od roku 1990 do roku 1995 dvom miestnym dievčatám. Počas roka prijme toto pútnické miesto niekoľko tisíc návštevníkov, ktorí nachádzajú občerstvenie práve v Prameni svätého Jána Krstiteľa.

Prameň sv. Jána Krstiteľa, Litmanová 3

Voda z prameňa sa považuje za liečivú, aj keď nie sú známe informácie o jej zložení, látkach a mineráloch, ktoré obsahuje. Pútnici vnímajú prameň ako liečivý predovšetkým po duševnej stránke, pričom majú na pamäti tento text:

Voda je živel, ktorému dal Stvoriteľ veľkú moc, moc života ale i smrti. Bez vody by bola Zem iba suchou púšťou, krajinou hladu a smädu, kde sú ľudia i zvieratá vydaní na smrť. Voda je raz oživujúca – život bez nej nie je možný, inokedy hrôzostrašná. Vždy však očisťuje, veľmi hlboko preniká do ľudského života i do dejín spásy človeka. Je to symbol čistoty fyzickej – vodou sa umývame, ale aj čistoty mravnej. Prameň vody a jej užívanie s vierou je znakom toho, že vo vode môže byť zničený môj starý život, môj hriech ale i moja choroba a slabosť. Každý, kto vo viere užíva túto vodu, môže zažiť zázrak Božieho uzdravujúceho dotyku. Nech voda z prameňa Svätého Jána Krstiteľa je pre každého pútnika prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu.

Litmanová - Prameň sv. Jána Krstiteľa

Vlastnosti

  • Cesta minerálnych prameňov severného Spiša a Pienin
  • Lokálny prameň

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Nestville Taberna7.49 km
Salaš u Franka7.72 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery7.83 km
Hotel Familia8.03 km
Penzión Gurmen8.56 km
Penzión Litmanová0.41 km
Nestville apartments7.43 km
Hotel Familia8.03 km
Penzión Gurmen8.56 km
Goralský dvor - Haligovce13.04 km