Mestské opevnenie v Bardejove. Foto: FB - Bardejov.travel

Mestské opevnenie v Bardejove

Bardejovský fortifikačný systém bol jedným z najdokonalejších a najzachovalejších gotických mestských opevnení chrániacich slovenské stredoveké mestá. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1352, kedy kráľ Ľudovít I. nariadil pre bezpečnosť mesta obohnať ho hradbami, spevniť baštami a uzavrieť nedobytnými bránami.

Koncom 14. storočia stál už po celom obvode mesta kamenný hradobný múr so štyrmi mestskými bránami – Hornou, Prašnou, Dolnou a Šimona Wallu. Neskôr tu renesanční stavitelia uplatnili mnohé fortifikačné prvky, prispôsobené vývoju novej bojovej techniky.

V 18. storočí význam opevnení miest upadol, v dôsledku čoho začalo chátrať aj bardejovské mestské opevnenie. Jeho likvidácia ale nenastala. Od 50. rokov 20. storočia začala postupná oprava a rekonštrukcia hradieb.

Mestské opevnenie v Bardejove predstavuje typickú stredovekú fortifikáciu: priekopa naplnená vodou, vysoké bašty, ktorými bol zosilnený hlavný hradobný múr, strelnica a vnútorná ochoz, pričom hlavné vstupy boli sami osebe malými pevnôstkami. Bašty mali kruhovitý, šošovicový a štvorhranný pôdorys. Niektoré boli zastrešené, iné smerom do mesta otvorené. Pomenovanie zodpovedalo ich tvaru a miestu, kde stáli.

Celkovo bolo v Bardejove 23 bášt. Dodnes sa ich zachovalo 12. Najväčšia z nich je tzv. Hrubá bašta na juhovýchodnej strane opevnenia. Ďalšími baštami opevnenia sú rad radom: Malá bašta, Horná brána, Prašná brána, Kláštorná bašta, Školská bašta, Brána Šimona Wallu (Západná), Archívna (Severná) bašta, Renesančná bašta, Dolná brána, Červená (Kráľovská) bašta a Veľká bašta.

Bardejovské mestské hradby sa zachovali najkompletnejšie zo všetkých stredovekých miest na Slovensku a svojím významom sa zaraďujú k európskemu fondu kultúrneho dedičstva.

 

Zdroj: www.mojeslovensko.sk

Titulná foto: Facebook – Bardejov.travel

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Staničná reštaurácia ABM0.00 km
BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum0.08 km
Familia Ristorante0.08 km
Piváreň Garžoľ0.13 km
Šuhajíci Bistro0.18 km
Penzión Le Monde0.20 km
Hotel Artin***0.39 km
Hotel Šariš***0.46 km
Penzión Magura0.63 km
Penzión Bardejov0.65 km