Múzeum tokajíckej tragédie

Múzeum tokajíckej tragédie

Zaujímavým a historicky významným tipom na výlet je múzeum tokajíckej tragédie a pomník, ktorý je mementom tejto hroznej udalosti. Je dôležité nezabúdať na udalosti, ktoré sú súčasťou histórie Slovenska ako aj jednotlivých krajov.

Obec Tokajík sa nachádza v okrese Stropkov. V obci Tokajík na severovýchode Slovenska sa nachádza Expozícia Múzea SNP s názvom Fašistické represálie na východnom Slovensku. Dňa 19. novembra 1944 zavraždili fašisti 32 nevinných mužov v Tokajíku. Dvaja ostali nažive ako svedkovia strašnej, neľudskej, ale zverskej fašistickej zlovôľe. Na prosbu Medvedza a Stropkovského prišli 12. decembra 1944 občania zo susedných Piskoroviec a zakopali obete do spoločného hrobu na mieste vraždy. Po návrate z evakuácie požiadali príbuzní o exhumáciu zavraždených obetí, aby ich mohli pochovať tradičným spôsobom. Vypálených bolo 27 domov a 28 hospodárskych budov. Dňa 4. apríla 1945 sa na obecnom cintoríne konal pohreb obetí za účasti množstva ľudí z okolitých dedín.

Oproti Múzeu tokajíckej tragédie sa nachádza pamätník venovaný obetiam fašistických represálií v obci Tokajík, ktoré boli zavraždené pri vypálení obce 20. novembra 1944. Severovýchod Slovenska je bohatý na zaujímavé lokality, ktoré sú historicky prepojené s prvou aj s druhou svetovou vojnou. Medzi najznámejšie oblasti patrí okrem obce Tokajík aj Duklianske bojisko a pamätníky na Dukle, ktoré ročne navštívia tisícky turistov.


Zdroj/foto: https://www.dukladestination.com/atrakcie-destinacie/pamaetnik-tokajickej-tragedie/

POZRI TIEŽ:

Svidník

Navštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Breznica4.15 km
Motorest Alpina 4.84 km
Hotel Šport5.94 km
Penzión Goral6.23 km
Penzión Nezábudka10.43 km
Motorest Alpina 4.84 km
Hotel Šport5.94 km
Penzión Tatra6.02 km
Penzión Goral6.23 km
Kemp Tíšava6.41 km